• Посилання скопійовано

Звільнення працівника - інваліда: як діяти роботодавцю?

18.12.2017 р. працівник надав листок тимчасової непрацездатності із встановленням інвалідності І групи, підгрупи Б. Засідання комісії МСЕК від 14.12.2017 р. Як правильно звільнити такого працівника? З якої дати це слід зробити?

Докладно про дії роботодавця при встановлення інвалідності працівнику ми писали тут>>

Розглянемо деякі нюанси звільнення.

 

Нюанси звільнення

Якщо робота притипоказана працівникові за станом здоров’я, працівника може бути звільнено за п. 2 ст. 40 КЗпП за умови, що протипоказання виявлені після укладення трудового договору.

Невідповідність підтверджується документами. Підставою для звільнення може бути:

  • висновок МСЕК, якщо працівнику встановлена інвалідність, внаслідок якої йому не можна виконувати роботу чи займати посаду;
  • медичний висновок про невідповідність виконуваній роботі за станом здоров’я, виданий за результатами позачергового медичного огляду

Перед звільненням працівнику слід запропонувати іншу роботу. Працівників, які потребують за станом здоров’я надання легшої роботи, власник повинен перевести, за їхньою згодою, на таку роботу відповідно до медичного висновку тимчасово або без обмеження строком (ст. 170 КЗпП).

Звільнення працівника у зв’язку з невідповідністю займаній посаді за станом здоров’я правомірне у випадку:

  • працівнику запропонували іншу роботу за медичним висновком, але він відмовився (відмова працівника повинна бути у письмовому вигляді);
  • на підприємстві відсутня вакантна посада, яку може виконувати працівник відповідно до медичного висновку.

При звільненні за таких умов, на дату, коли фактично буде прийняте рішення про звільнення та видано наказ керівника, до трудової книжки вносять запис: «Звільнено у зв’язку з виявленою невідповідністю виконуваній роботі за станом здоров’я, п.2 ст. 40 КЗпП»

Зверніть увагу:  звільнення на підставі п. 2 ст. 40 КЗпП відбувається як розірвання трудового договору з ініціативи власника чи уповноваженого ним органу. Однак мають обов’язково бути врахованими вимоги: ч. 3 ст. 40 КЗпП (заборонено звільняти особу, коли та  знаходиться на лікарняному чи у відпустці), ст. 4343-1 КЗпП (за попередньою згодою профспілкового органу або без такої згоди) та ст. 44 КЗпП (має бути виплачена вихідна допомога, що не може бути меншою, ніж середній заробіток за місяць).

Якщо звільнення відбувається з ініціативи роботодавця, він зобов’язаний видати працівникові копію наказу про звільнення з роботи (навіть якщо працівник не вимагає). Під час звільнення з працівником проводять усі необхідні розрахунки, виплачують заробітну плату, компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки, при необхідності – вихідну допомогу та видають належно оформлену трудову книжку.

Про інвалідів на підприємстві також ми писали тут>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Компенсація за час вимушеного прогулу - поновлення на роботі за рішенням суду
    Працівника (вчительку школи) було звільнено 30 серпня 2024 р. через скороченням штату. Вона подала позов до суду про неправомірне звільнення і суд приймає рішення про її поновлення на роботі. Потрібно подати розрахунок середньої зарплати до суду та суму компенсації за вимушений прогул з вини роботодавця. Виникає декілька питань...
    04.12.20248
  • Збереження виплат мобілізованому працівнику
    Керівник підприємства прийняв рішення при мобілізації працівника залишити за ним робоче місце та зарплату. Зарплата виплачується комусь 2 роки, комусь півроку. І через це постало декілька питань...
    04.12.2024116
  • Врахування у 50% квоти бронювання заступника директора
    На підприємстві є посада заступника виконавчого директора, яку обіймає військовозобов’язаний. Підприємство має отримати статус критичного. Чи входить в цю кількість посада заступника при бронюванні 50% військовозобов’язаних?
    03.12.202431
  • Чи втратить працівник бронь через переведення з сумісника на основне місце?
    На підприємстві є заброньований сумісник. Роботодавець хоче його перевести на основне місце. Чи не втратить працівник бронь через переведення, тому що переводити потрібно через звільнення – прийняття?
    02.12.20241102
  • Як скласти авансовий звіт за закордонним відрядженням з частковою виплатою добових?
    Працівник перебував у закордонному відрядженні 5 днів з добовими 80 євро/день. Отримав готівкою 380 євро, а 20 євро мав зняти з корпоративної валютної картки, але не зняв. За кошторисом на картку також були перераховані кошти на проживання та проїзд. Після повернення працівник надав підтверджуючі документи. За яким курсом слід скласти авансовий звіт? Як правильно відобразити в обліку добові за кожен день відрядження, враховуючи необхідність доплати 20 євро?
    02.12.202445