• Посилання скопійовано

Підприємство збільшувало оклади, але зменшувало доплату до мінімальної зарплати: що з індексацією?

Чи можливо уникнути індексації у випадку, якщо підприємство періодично збільшувало оклади працівникам, але при цьому зменшувало доплату до гарантованої мінімальної зарплати? Наприклад, оклад працівника в січні - 1700 грн, доплата - 1500 грн. Оклад в квітні - 1850 грн, а доплата - 1350 грн

Відповідно до п. 5 Порядку №1078 у  разі підвищення тарифних ставок, окладів  значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100%.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення окладів.

Таким чином, зміна «базового» місяця відбувається лише за умови підвищення окладів, зменшення доплат чи інших виплат не впливають на зміну «базового» місяця та на індексацію.

Але, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Виникає так звана «фіксована» індексація.

Тобто, для того, щоб уникнути індексації, сума підвищення доходу має бути більшою за суму індексації, яка мала б нараховуватися в місяці підвищення тарифної ставки або окладу, як би такого підвищення не було. 

Наприклад, якщо у квітні сума індексації дорівнювала нулю або була меншою за суму зростання окладу (1850 – 1700), то при підвищенні окладу «базовим» місяцем стає квітень, і індексація у квітні вже не нараховується.

Якщо ж у квітні сума індексації була вище за 150 грн, наприклад, 200 грн, то квітень стає новим «базовим» місяцем, але працівнику потрібно буде нарахувати «фіксовану» індексацію у квітні в сумі різниці (200 – 150), тобто 50,00 грн. Щоб уникнути такої суми індексації, оклад треба підвищити хоча б на 200 грн (до 1900 грн.). «Фіксовану» індексацію необхідно буде нараховувати усі наступні місяці до наступного підвищення окладів. Так, підвищення окладу має бути вище за розмір поточної індексації та «фіксованої» індексаці.

Якщо ж підвищення окладу буде менше цих двох сум, виникне знову «фіксована» індексація. Про це ми писали також тут>>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202444
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202482
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024456
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202429