• Посилання скопійовано

Особливості працевлаштування та роботи інваліда

Які особливості наразі встановлено у разі працевлаштування та роботи інваліда?

Організація роботи

Відповідно до ст. 17 Закону про захист інвалідів з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом. Детальніше про трудову діяльність інваліда можна дізнатися у консультації: Як правильно узяти на роботу інваліда... >>>

Відповідно до ст. 172 КЗпП у випадках, передбачених законодавством, на власника або уповноважений ним орган покладається обов'язок організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування інвалідів відповідно до медичних рекомендацій, встановити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці. Залучення інвалідів до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди не допускається (ст. 55, 63 КЗпП).

Якщо працівник-інвалід бажає працювати неповний робочий час, то роботодавець має встановити відповідний графік його робочого часу. Детальніше про це у консультації: Робота на півставки для інваліда: організовуємо графік роботи>>>

 

ПДФО та військовий збір

Наразі ніяких особливих правил розділом IV ПКУ для оподаткування зарплати працівника-інваліда ІІ групи , який отримує пенсію, не встановлено. 

Тож відповідно до п. 164.6 ПКУ у 2017 році базою для оподаткування ПДФО зарплати є нарахована зарплата зменшена на суму ПСП у випадках її застосування. 

Тож, якщо працівнику буде нараховуватися зарплата, яка менше граничного її розміру для застосвування ПСП (у 2017 році - 2240 грн для будь-якого платника податку), то її слід зменшити на відповідний розмір ПСП.

Відповідно до пп. «ґ» пп. 169.1.3 ПКУ на ПСП у розмірі 150% від загального розміру ПСП мають право працівники-інваліди І та ІІ групи. Отже, працівник-інвалід ІІ групи має право на ПСП на загальній підставі у розмірі 150% прожиткового мінімуму працездатних осіб відповідно до п. 169.1.1 ПКУ (у 2017 році – 1200 грн). Таке право за ним зберігається, навіть при отриманні пенсії, оскільки перелік умов та доходів, при наявності яких працівник не має право на ПСП, не містить доходу у вигляді пенсії або грошового забезпечення інваліда.

Ставку ПДФО для оподаткування зарплати слід застосовувати у розмірі 18%. Також не слід забувати й про утримання військового збору із суми нарахованої зарплати. Ставка військового збору становить 1,5%, при об’єктом оподаткування військовим збором є нараховані доходи, які перелічено у ст. 163 ПКУ (п. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ), тобто, зокрема, сума зарплати працівника.

 

Дотримання мінімальних держгарантій з оплати праці

Роботодавець зобов’язаний щомісяця нараховувати працівнику із повним робочим днем зарплату, що не менше, ніж мінімальний розмір (у 2017 році  - 3200 грн), яка може складатися з окладу, систематичних премій, інших постійних доплат (окрім доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат).

Це передбачено новою ст. 3-1 Закону про оплату праці. І виконувати її потрібно буде як юрособам, так і на фізособам - роботодавцям. 

Таке правило не буде працювати у випадках укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником в повному обсязі місячної/годинної норми праці!

У цих випадках мінімальна зарплата виплачуватиметься пропорційно до виконаної норми праці. Це прямо виходить із норм ч. 2 ст. 56 КЗпПч. 5 ст. 3-1 Закону про оплату праці.

Про встановлення неповної тривалості робочого часу працівникам з інвалідністю ми говорили тут>>>

Тобто, якщо працівник-інвалід працює на 0,5 ставки, то аби підприємство дотримувалося мінімальних держгарантій із зарплати не нижче мінімальної з 01.01.2017 року, таке підприємство має нарахувати такому працівнику зарплату не нижчу як 1600 грн (3200 грн х 0,5). З 01.01.2017 р. зарплата у розмірі 850 грн (яка була у працівника в 2016 р.) може нараховуватись йому за роботу на 0,25 ставки або менше.

Отже, якщо робочий час працівника буде скорочено удвічі – до 0,25 ставки, то тоді рівень зарплати не може бути нижчим від 800 грн (3200 грн х 0,25 = 800 грн), але й працювати він буде удвічі менше.

Якщо не дотримуватись цих пропорцій між робочим часом та рівнем оплати праці, на підприємство чекає відповідальність за недотримання мінімальних гарантій із мінімальної зарплати – 10 розмірів мінзарплати встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (у 2017 році – це 32000 грн).

 

ЄСВ

Якщо розмір зарплати працівника – інваліда, який працює на підприємстві, в установі або організації, де застосовуються ставки 8,41%, 5,3% та 5,5%, не перевищує розміру мінімальної зарплати, то нарахування ЄСВ здійснюється роботодавцем із суми фактично нарахованої зарплати такому працівнику. Таке роз’яснення фахівці ДФС міститься у підкатегорії 301.04.01 ресурсу «ЗІР».

Запитання: На яку суму заробітної плати працівника – інваліда, який працює на підприємстві, в установі або організації, нараховується ЄВ, якщо її розмір не перевищує розміру мінімальної заробітної плати?

Таким чином, якщо інвалід працюватиме на 0,5 ставки, то йому має бути нарахована зарплата у розмірі не нижчому ніж 1600 грн. Саме на цю суму й має нараховуватися ЄСВ за ставкою 8,41% – 134,56 грн. Якщо ж ставка становитиме 0,25 – тоді зарплата щонайменше має бути 800 грн, відповідно сума ЄСВ – 67,28 грн (800 грн х 8,41%).

 

Відпустки 

Інвалідам І і ІІ груп надається щорічна основна відпустка тривалістю 30 календарних днів, а інвалідам ІІІ групи — 26 календарних днів.

Окрім щорічної основної відпустки, зазначеним працівникам можуть надаватися щорічні додаткові відпустки (або за роботу із шкідливими та важкими умовами праці, або за особливий характер праці, або за ненормований робочий день), а також інші додаткові відпустки, передбачені чинним законодавством.

При цьому на відміну від звичайних працівників, працівники-інваліди, які недавно влаштувалися на роботу та ще не відпрацювали перших шість місяців на цьому підприємстві, можуть скористатися своїм правом піти в щорічну оплачувану відпустку повної тривалості ще до настання 6-місячного терміну їхньої безперервної роботи на цьому підприємстві.

Також їм може надаватися відпустка без збереження зарплати. Її тривалість також залежить від групи інвалідності працівника: до 30 календарних днів щорічно надається інвалідам III групи, тривалістю до 60 календарних днів щорічно — інвалідам I та II груп (п. 6 та 7 ст.25 Закону про відпустки).

Наостанок зазначимо, що прийняти на роботу інваліда за професією водія сміттєвоза можливо лише в тому разі, якщо висновок медико-соціальної експертизи не містить протипоказань до такої роботи.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    Сьогодні 11:038
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202444
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202427
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024346
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426