• Посилання скопійовано

Співпраця з підприємцем: трудові чи цивільно-правові відносини?

ТзОВ, що займається оптовою торгівлею товарами медичного призначення, планує залучити до роботи двох фізосіб-підприємців. Чи має право підприємець працювати у ТзОВ? Чи потрібно укладати договори, якщо так, то які? Якими нормативними документами регулюються відносини між ТзОВ та підприємцем?

Чи має право ФОП працювати у ТОВ

Фізична особа – підприємець має право працювати на підприємстві на умовах трудового договору. При цьому якщо трудовий договір укладено з умовою ведення трудової книжки, тоді це буде його основне місце роботи, якщо ж без – сумісництвом. Тобто по суті, одночасно одна особа може займатися підприємницькою діяльністю, працювати за основним місцем роботи та за сумісництвом. Про це ми зазначали тут. Єдине що додатково відмітимо, що Держкомпідприємництва в листі від 03.02.2011 р. №999 зазначив: фізособа-підприємець може бути найманим працівником за умови, якщо його підприємницька діяльність не пов’язана з виконанням посадових обов’язків як працівника підприємства та здійснюється у вільний від цих обов’язків час.

Про особливості роботи фізособи, який одночасно зареєстрований як ФОП, за трудовим договором (застосування ПСП, відпустки, лікарняні) ми детально роз’яснювали тут.

 

Договір

Договір із фізособою на виконання роботи може бути:

- або трудовим (глава ІІІ КЗпП). Відносини, що виникають з укладенням такого договору регулюються нормами трудового права;

- або цивільно-правовим (договір підряду) (глава 61 ЦКУ) чи договір про надання послуг (глава 63 ЦКУ). Відносини, що виникають з укладення такого договору, регулюються нормами цивільного права.

Про різницю між трудовим договором та цивільно-правовим ми детально описували тут

Зауважимо, що головна відмінність в тому, що за трудовим договором оплачується процес праці, а за ЦПД оплачується не процес праці, а його кінцевий результат, який визначається після закінчення роботи й оформлюється актом. Крім цього, за трудовим договором роботодавець повинен забезпечити працівника робочим місцем, знаряддями праці та матеріалами, а ЦПД, як правило, всього цього не передбачає, він має на меті передання замовнику лише кінцевого результату роботи.

Таким чином, підприємство має вирішити як саме воно буде працювати із фізособою: як із ФОПом, уклавши ЦПД на виконання послуги/роботи, чи із звичайною фізособою, уклавши трудовий договір.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Прискорення бронювання нового працівника без довідкового звіту з ЄСВ
    Раніше для швидкого бронювання нового працівника подавали довідковий звіт з ЄСВ. Оскільки цей механізм зараз відсутній у зв'язку з переходом на щомісячний Податковий розрахунок, як можна прискорити відображення даних про щойно прийняту особу в реєстрах Пенсійного фонду та "Дії" для негайної подачі на бронювання, не чекаючи кінця місяця для подання звітності?
    Сьогодні 18:1110
  • Право на соціальну відпустку на дітей за кілька років
    На яку кількість днів додаткової соціальної відпустки на дітей має право працівниця станом на червень 2025 року, якщо вона працевлаштована з 19 червня 2023 року, має двох неповнолітніх дітей (до 15 років), та з 2015 року до моменту працевлаштування офіційно не працювала?
    Сьогодні 11:0852
  • Відпустка без збереження зарплати під час воєнного стану: оформлення та звітність
    Працівник ФОП, прийнятий у квітні 2025 року, просить надати відпустку без збереження заробітної плати з червня на підставі ч. 3 ст. 12 Закону №2136. Розглядаються два сценарії: повний місяць відпустки та вихід з неї посеред місяця. Як правильно оформити таку відпустку, відобразити у звітності та розрахувати ЄСВ?
    Сьогодні 10:13331
  • Відображення в Додатку 5 другої посади сумісника на одному підприємстві
    Як у Додатку 5 до об'єднаної звітності відобразити прийняття на другу посаду за сумісництвом працівника, який уже працює на цьому ж підприємстві як зовнішній сумісник? Чи потрібно ставити позначку про внутрішнє сумісництво для другої посади?
    04.07.20252301
  • Звільнення сумісника під час лікарняного за власним бажанням
    Зовнішній сумісник, перебуваючи на лікарняному, подає заяву на звільнення за власним бажанням. Як правильно оформити звільнення та чи може комісія із соціального страхування відмовити в оплаті листка непрацездатності?
    04.07.202542