• Посилання скопійовано

Цивільно-правовий договір: термін укладання

Підприємство, окрім трудових договорів з працівниками, укладає договори цивільно-правового характеру. На який термін можна укладати такий договір і чи може він мати періодичний характер?

Законодавством України не заборонено оформлювати з працівниками, крім трудового договору, ще й цивільно-правовий. Договір із фізособою на виконання роботи може бути:

- або трудовим (глава ІІІ КЗпП). Відносини, що виникають з укладенням такого договору регулюються нормами трудового права,

- або цивільно-правовим (договір підряду) (глава 61 ЦКУ) чи договір про надання послуг (глава 63 ЦКУ). Відносини, що виникають з укладення такого договору, регулюються нормами цивільного права.

Так, строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін згідно зі ст. 905 ЦКУ, а строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду відповідно до ст. 846 ЦКУ. Тобто законодавством не встановлено мінімального чи максимального терміну, на який може укладатися ЦПД.

Зауважимо, що договори ЦПХ не можуть укладатися на невизначений строк. Такий договір оформлюється лише на строк, за який фізособа має надати результат своєї роботи (тобто надати послугу чи виконати роботу, передбачену умовами договору). Адже за ЦПД оплачується не процес праці, а його кінцевий результат, який визначається після закінчення роботи й оформлюється актом.

Але при укладанні таких договорів велике значення мають їх умови. Адже за своїми ознаками договір із однією особою може бути як трудовим, так і цивільно-правовим. 

Якщо після закінчення строку ЦПД, укладеного в письмовій формі, цей договір не було переукладено або його дію не було продовжено в порядку, встановленому цивільним законодавством, і фізична особа продовжувала надавати послуги, визначені цим договором, з відома замовника, перевіряючи можуть вважати період надання послуг після закінчення строку договору ЦПХ роботою за трудовим договором.

Зауважимо, що за певних обставин  договір ЦПХ контролюючими органами може бути визнано трудовим, відповідно і відносини, що виникають з укладенням такого договору, — трудовими. А звідси зовсім інші вимоги до оплати праці й відображення виплаченого доходу у звітності. Про це податківці натякають у підкатегорія 103.25 ресурсу «ЗІР» .

У чому різниця трудового та цивільно-правового договору та відповідно чого слід уникати аби договір ЦПХ не вважався трудовим, ми детально описали у новинах:

 - Договір трудовий чи цивільно-правовий: у чому відмінність;

Трудовий договір чи цивільний? Суд розставив крапки над "І";

Який договір кращий: трудовий чи підряду?

- Трудовий договір і договір підряду: принципові відмінності,

Цивільно-правовий та трудовий договір: у чому різниця?

- Аналітика від Дт-Кт щодо відмінностей між договорами (для передплатників)>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202432
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202423
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024324
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427