Законодавством України не заборонено оформлювати з працівниками, крім трудового договору, ще й цивільно-правовий. Договір із фізособою на виконання роботи може бути:
- або трудовим (глава ІІІ КЗпП). Відносини, що виникають з укладенням такого договору регулюються нормами трудового права,
- або цивільно-правовим (договір підряду) (глава 61 ЦКУ) чи договір про надання послуг (глава 63 ЦКУ). Відносини, що виникають з укладення такого договору, регулюються нормами цивільного права.
Так, строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін згідно зі ст. 905 ЦКУ, а строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду відповідно до ст. 846 ЦКУ. Тобто законодавством не встановлено мінімального чи максимального терміну, на який може укладатися ЦПД.
Зауважимо, що договори ЦПХ не можуть укладатися на невизначений строк. Такий договір оформлюється лише на строк, за який фізособа має надати результат своєї роботи (тобто надати послугу чи виконати роботу, передбачену умовами договору). Адже за ЦПД оплачується не процес праці, а його кінцевий результат, який визначається після закінчення роботи й оформлюється актом.
Але при укладанні таких договорів велике значення мають їх умови. Адже за своїми ознаками договір із однією особою може бути як трудовим, так і цивільно-правовим.
Якщо після закінчення строку ЦПД, укладеного в письмовій формі, цей договір не було переукладено або його дію не було продовжено в порядку, встановленому цивільним законодавством, і фізична особа продовжувала надавати послуги, визначені цим договором, з відома замовника, перевіряючи можуть вважати період надання послуг після закінчення строку договору ЦПХ роботою за трудовим договором.
Зауважимо, що за певних обставин договір ЦПХ контролюючими органами може бути визнано трудовим, відповідно і відносини, що виникають з укладенням такого договору, — трудовими. А звідси зовсім інші вимоги до оплати праці й відображення виплаченого доходу у звітності. Про це податківці натякають у підкатегорія 103.25 ресурсу «ЗІР» .
У чому різниця трудового та цивільно-правового договору та відповідно чого слід уникати аби договір ЦПХ не вважався трудовим, ми детально описали у новинах:
- Договір трудовий чи цивільно-правовий: у чому відмінність;
- Трудовий договір чи цивільний? Суд розставив крапки над "І";
- Який договір кращий: трудовий чи підряду?
- Трудовий договір і договір підряду: принципові відмінності,
- Цивільно-правовий та трудовий договір: у чому різниця?
- Аналітика від Дт-Кт щодо відмінностей між договорами (для передплатників)>>