• Посилання скопійовано

Продовження строкового трудового договору на невизначений строк

Зі співробітником укладений строковий трудовий договір на 1 рік. Якщо після закінчення терміну договору зробити його пролонгацію, то чи буде він класифікуватись вже як безстроковий?

Трудове законодавство виходить зі сталої позиції, що строковий трудовий договір є своєрідним обмеженням права працівника на працю, і тому послідовно встановлює, що як правило трудовий договір має бути безстроковим; і лише у виняткових випадках, прямо передбачених законом, допускається укладення трудового договору на визначений строк. Відповідні норми містяться в ст. 23 КзПП. Окрім того, згідно з ч. 2 ст. 39-1 КзПП, трудові договори, що були переукладені один чи декілька разів, за винятком випадків, передбачених частиною другою статті 23, вважаються такими, що укладені на невизначений строк. 

Що ж це за випадки, у яких припустимо переукладання строкових договорів декілька разів? 

Частина друга ст. 23 КЗпП говорить, що строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами. 

Отже, переукладення трудового договору автоматично пролонгує строковий трудовий договір на невизначений строк крім випадків, коли трудові відносини дійсно, відповідно до їх сутності, не можуть бути встановлені на невизначений строк. Як правило, про це свідчить ситуація, коли працівник заміняє тимчасово відсутнього працівника (наприклад, декретна посада) або виконує роботу, що дійсно не має постійного характеру (наприклад, здійснюється розробка або будівництво певного об’єкта). При цьому відповідна ситуація має бути очевидною і підтверджуватися документально. Крім того, ст. 23 передбачає ситуацію, що строковий договір може бути строковим в інтересах працівника, але для цього недостатньо лише його заяви. Якщо в подальшому такий працівник оспорить своє звільнення за закінченням строку трудового договору, існує ризик поновлення працівника на роботі з присудженням значних сум компенсацій. 

Слід відзначити, що не лише факт переукладення трудового договору може зробити його безстроковим. Справа в тому, що навіть перший (не переукладений) строковий трудовий договір може бути визнаний судом незаконним і недійсним у частині визначення строку, якщо трудові відносини із самого початку могли бути установлені на невизначений строк (п. 9 постанови пленуму ВСУ від 06.11.1992 р. №9). Тому при звільненні працівника за закінченням строку необхідно бути обережним: якщо з самого початку працівник працював на постійній посаді і виконував постійну роботу, то в разі його звернення до суду ймовірність поновлення на роботі є високою.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202488
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202449
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202434
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024364
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426