• Посилання скопійовано

Продовження строкового трудового договору на невизначений строк

Зі співробітником укладений строковий трудовий договір на 1 рік. Якщо після закінчення терміну договору зробити його пролонгацію, то чи буде він класифікуватись вже як безстроковий?

Трудове законодавство виходить зі сталої позиції, що строковий трудовий договір є своєрідним обмеженням права працівника на працю, і тому послідовно встановлює, що як правило трудовий договір має бути безстроковим; і лише у виняткових випадках, прямо передбачених законом, допускається укладення трудового договору на визначений строк. Відповідні норми містяться в ст. 23 КзПП. Окрім того, згідно з ч. 2 ст. 39-1 КзПП, трудові договори, що були переукладені один чи декілька разів, за винятком випадків, передбачених частиною другою статті 23, вважаються такими, що укладені на невизначений строк. 

Що ж це за випадки, у яких припустимо переукладання строкових договорів декілька разів? 

Частина друга ст. 23 КЗпП говорить, що строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами. 

Отже, переукладення трудового договору автоматично пролонгує строковий трудовий договір на невизначений строк крім випадків, коли трудові відносини дійсно, відповідно до їх сутності, не можуть бути встановлені на невизначений строк. Як правило, про це свідчить ситуація, коли працівник заміняє тимчасово відсутнього працівника (наприклад, декретна посада) або виконує роботу, що дійсно не має постійного характеру (наприклад, здійснюється розробка або будівництво певного об’єкта). При цьому відповідна ситуація має бути очевидною і підтверджуватися документально. Крім того, ст. 23 передбачає ситуацію, що строковий договір може бути строковим в інтересах працівника, але для цього недостатньо лише його заяви. Якщо в подальшому такий працівник оспорить своє звільнення за закінченням строку трудового договору, існує ризик поновлення працівника на роботі з присудженням значних сум компенсацій. 

Слід відзначити, що не лише факт переукладення трудового договору може зробити його безстроковим. Справа в тому, що навіть перший (не переукладений) строковий трудовий договір може бути визнаний судом незаконним і недійсним у частині визначення строку, якщо трудові відносини із самого початку могли бути установлені на невизначений строк (п. 9 постанови пленуму ВСУ від 06.11.1992 р. №9). Тому при звільненні працівника за закінченням строку необхідно бути обережним: якщо з самого початку працівник працював на постійній посаді і виконував постійну роботу, то в разі його звернення до суду ймовірність поновлення на роботі є високою.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Залучення працівників до роботи у вихідні дні
    У зв'язку з виробничою необхідністю підприємство планує залучати у вихідні дні (субота та неділя) працівників для виконання певного виду робіт. Оплата праці буде проведена в двократному розмірі посадового окладу. На підприємстві затверджено такий графік роботи: робочі дні - понеділок-п'ятниця з 8:00 до 17:00, 12:00-13:00 обідня перерва вихідні – субота, неділя
    06.05.2024316
  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    03.05.202425
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    03.05.202432
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202471
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024133