• Посилання скопійовано

Вивчення іноземної мови працівником за рахунок підприємства: наслідки

Підприємство вирішило направити працівника на курси вивчення іноземної мови. Чи буде вартість курсів додатковим благом для працівника? Як відобразити в обліку витрати на таке навчання?

На практиці часто працівників навчають не тільки у навчальних закладах (що мають державну акредитацію) або за місцем роботи, а і на недержавних навчальних курсах, на семінарах тощо, які проводять досвідчені фахівці. Таке навчання не передбачає отримання працівником диплому державного зразку, але не суперечить чинному законодавству. 

 

ПДФО

Відповідно до пп. 165.1.37 ПКУ сума витрат роботодавця у зв'язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) платника податку згідно із законом не є об’єктом оподаткування ПДФО.

У випадку, коли роботодавець направляє працівника на навчання з підвищення кваліфікації за своєю ініціативою (а не через вимогу закону), уся сума коштів за таке навчання включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

У таких випадках дохід у вигляді вартості навчання буде оподаткуватися за правилами, встановленими для оподаткування додаткового блага (пп. 164.2.17 ПКУ). Але базою для утримання ПДФО, оскільки дохід надається у негрошовій формі, згідно із п. 164.5 ПКУ, буде вартість курсів, збільшена на натуральний коефіцієнт (в 2016 році - 1,2195). З цієї бази утримується ПДФО за ставкою 18%. 

Не забуваймо і про військовий збір, який також доведеться утримати за ставкою 1,5%. Але база утримання та об’єкт оподаткування в такому разі будуть однакові, отже, військовий збір розраховується виходячи з вартості курсів.

Зверніть увагу: під вартістю курсів в цьому випадку мається на увазі їх ціна, тобто, уся сума, сплачена постачальнику послуг з навчання (в тому числі ПДВ, навіть, якщо роботодавець є платником ПДВ). 

 

Відображення в обліку витрат на вивчання іноземної мови працівника

У бухгалтерському обліку витрати на навчання працівників відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені (п. 7 П(С)БО 16). Яких саме витрат, залежатиме від того, чому такий працівник направлений на навчання. Якщо таке навчання пов’язане із господарською діяльністю підприємства і здобуті навички працівник використовуватиме з користю для підприємства, можна відобразити такі витрати у складі адміністративних. Але переважна більшість (оскільки такий дохід працівника вважається додатковим благом) відображає такі витрати у складі інших витрат (за субрахунком 949 або 977). 

За ч. 1 ст. 9 Закону № 996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. 

Тож кожна господарська операція підлягає відображенню в бухобліку тільки на підставі правильно оформлених відповідних первинних документів. При цьому первинні документи про навчання повинні містити всі обов’язкові реквізити, які встановлено ч. 2 ст. 9 Закону № 996.

При направленні працівника на підвищення його кваліфікації на підприємстві має бути видано наказ керівника, укладено договір про надання послуг з підвищення кваліфікації з суб’єктом господарювання, який буде надавати такі послуги, та у наявності оформлений акт наданих послуг.

Слід зазначити, що навіть якщо підприємство має використовувати податкові різниці для коригування визначеного фінрезультату або прийняло таке рішення самостійно, то серед податкових різниць, встановлених розд. ІІІ ПКУ, не передбачено різниці, яка б виникала у зв’язку з навчанням працівників.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    Сьогодні 14:2231
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202456
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024360
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202428