• Посилання скопійовано

Матвідповідальність працівника, що працює неповний робочий день за сумісництвом

Чи можна прийняти на роботу комірника за сумісництвом на неповний робочий день і укласти з ним договір про повну матеріальну відповідальність?

Так, трудове законодавство не містить заборон укладення договору про повну матеріальну відповідальність із сумісником або особою, що працює на умовах неповного робочого часу. Але в таких ситуаціях слід звертати особливу увагу на низку умов, що є важливими для всіх випадків матеріальної відповідальності.

Згідно зі ст. 135-1 КЗпП, письмові договори про повну матеріальну відповідальність може бути укладено підприємством, установою, організацією з працівниками (що досягли вісімнадцятирічного віку), які обіймають посади або виконують роботи, безпосередньо пов'язані зі зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих їм цінностей, за переліком посад і робіт, що передбачений на сьогодні постановою Держкомпраці СРСР та ВЦРПС від 28.12.77 р. №447/24.

Найголовніші законодавчі гарантії на випадок покладення на працівника відповідальності за шкоду, заподіяну підприємству, встановлені ст. 130 КЗпП. Згідно з її правилами, працівник несе відповідальність за шкоду лише за умови, коли така шкода заподіяна підприємству, установі, організації винними протиправними діями (бездіяльністю) самого працівника.

Поряд із цим, відповідно до ст. 131 КЗпП, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний створити працівникам умови, необхідні для нормальної роботи і забезпечення повного збереження дорученого їм майна.

Пленум Верховного суду України в п. 3 Постанови від 29.12.92 р. №14 «Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками» зазначав, що при розгляді справ про стягнення з працівників шкоди судам належить з'ясовувати, зокрема: якими неправомірними діями її заподіяно і чи входили до функцій працівника обов'язки, неналежне виконання яких призвело до шкоди; в чому полягала його вина; в яких конкретно обставинах заподіяно шкоду; чи були створені умови, які б забезпечували схоронність матеріальних цінностей і нормальну роботу з ними. У постанові зазначається: встановивши при розгляді справи, що шкода заподіяна не лише з вини працівника, до якого пред'явлено позов, а й з вини службових осіб підприємства, установи, організації, суд має обговорити питання про притягнення їх до участі у справі як співвідповідачів.

Із наведених положень чинного законодавства, якщо його застосувати до порушеного запитання, випливає, що адміністрація підприємства повинна створити такі умови, за яких доступ сторонніх осіб до складу буде унеможливлений, і цей доступ матиме лише комірник, що працює неповний робочий день на умовах сумісництва.

Якщо до складу мають доступ декілька працівників, встановлюється колективна (бригадна) матеріальна відповідальність (ст. 135-2 КЗпП, Перелік, затверджений наказом Мінпраці від 12.05.96 р. №43) або проводиться інвентаризація при зміні матеріально відповідальних осіб, наприклад щотижня чи в інший термін, коли особа-сумісник змінюється своїм колегою-змінником (п. 7 Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 р. №879).

У разі якщо підприємство не створило умов, за яких до складу має доступ лише комірник-сумісник, воно не зможе стягнути з нього шкоду при виявленні в такому складі нестачі навіть у разі укладення з ним договору про повну матеріальну відповідальність. Звичайно, комірник не нестиме матеріальної відповідальності і в разі, якщо шкода завдана не з його вини, а настала внаслідок розкрадання з боку сторонніх осіб (наприклад, крадіжка зі складу).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202452
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202496
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024477
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202429