• Посилання скопійовано

Щорічна відпустка в окремих випадках може (але не повинна) надаватися частинами

Співробітник підприємства мав намір взяти у п'ятницю 1 день чергової відпустки, про що повідомив відділ кадрів і написав заяву. Але у відділі кадрів відмовили і сказали, що заяву труба написати на 3 дні, включно з суботою та неділею. Чи правомірні вимоги відділу кадрів?

Дії відділу кадрів як представника адміністрації підприємства правомірні в частині відмови працівнику в наданні йому частини відпустки, якщо тільки відповідна відпустка на 1 календарний день не була передбачена графіком відпусток, затвердженим і доведеним до відома всіх працівників, і якщо працівник не належить до пільгових категорій населення, що мають право використовувати відпустку в зручний для них час.

Справа в тому, що заява про відпустку як така – взагалі не передбачена чинним трудовим законодавством. Відпустки за законом надаються відповідно до графіків, які згідно зі ст. 10 Закону України „Про відпустки” затверджуються адміністрацією (власником або уповноваженим ним органом) за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників. При складанні графіків мають ураховуватися інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку. Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.

Отже, за законом не працівник пише заяву на відпустку, а адміністрація повідомляє працівника про дату початку відпустки за 2 тижні.

В порушеному питанні проблемною є можливість поділу відпустки на частини. Справа в тому, що відповідно до ст. 12 згаданого Закону щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості. Однак законодавство лише допускає такий поділ, не встановлюючи його обов’язковості. Тож якщо адміністрація не згодна з поділом відпустки, вона вправі не надавати частину відпустки працівникові (наприклад 1 календарний день) за його заявою. 

Окрім того, ст. 12 Закону встановлює, що поділ відпустки на частини допускається лише за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів. Якщо приміром працівник вже ділив відпустку за поточний робочий рік, і в нього залишилося за цей рік лише 14 календарних днів відпустки, то поділ такої частки невикористаної відпустки на менші частини взагалі забороняється.

Що стосується самого факту поділу відпустки на частини по 1 дню, то це законом не заборонено. Якщо адміністрація погоджується, і основна частина відпустки становитиме 14 календарних днів, решта відпустки може цілком законно надаватися навіть частинами по 1 календарному дню. Закон не зобов’язує використовувати при цьому відпустку в суботу і неділю та не встановлює обов’язкового початку наступної частини відпустки в наступний день тижня. 

Вище ми також уже зазначали, що законодавство передбачає ряд пільгових категорій осіб, що мають право на використання відпустки в зручний час. Таким особам не можна відмовити в наданні відпустки в зручний час, тому якщо вони звертаються із такою заявою, відмова в наданні відпустки, на нашу думку, є неправомірною, і в разі скарги особи до органів Держпраці, це може потягнути за собою відповідальність підприємства та адміністративну відповідальність його посадових осіб. Пільгові категорії визначені в ст. 10 Закону „Про відпустки”, до них, зокрема, належать ветерани війни, неповнолітні, одинокі матері (батьки). Іншим законодавством також може передбачатися право працівника на використання відпустки в зручний час.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202488
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202449
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202434
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024364
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426