• Посилання скопійовано

Працевлаштування інваліда суб’єктом охоронної діяльності

Фірма займається охоронною діяльністю. На підприємстві - 27 осіб, 6 - не задіяні у виконанні заходів охорони. Чи повинно підприємство брати на роботу інваліда?

ЗапитанняФірма займається охоронною діяльністю. В Законі про охоронну діяльність зазначено, що працевлаштування інвалідів здійснюється суб'єктом охоронної діяльності згідно з чинним законодавством виходячи з кількості штатних працівників, не задіяних безпосередньо у виконанні заходів охорони. На підприємстві штат 27 осіб, 6 осіб не задіяні у виконанні заходів охорони. Чи повинно підприємство брати на роботу інваліда?

Відповідь:

Дійсно, в ч. 6 ст. 11 Закону України «Про охоронну діяльність» передбачено, що працевлаштування інвалідів здійснюється суб'єктом охоронної діяльності згідно з чинним законодавством виходячи з кількості штатних працівників, не задіяних безпосередньо у виконанні заходів охорони.

Водночас порядок та норматив працевлаштування інвалідів визначається Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Відповідно до абз. 11 ст. 19 зазначеного Закону, норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом; якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.

З огляду на таке, судова практика, в разі виникнення спору, скоріше за все, не підтримає позицію охоронного підприємства, яке діятиме відповідно до норми Закону України «Про охоронну діяльність», та всупереч Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Як приклад можна навести постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 червня 2013 року №826/8305/13-а.

Отже, на нашу думку, охоронному підприємству необхідно працевлаштовувати інвалідів відповідно до загального порядку, передбаченого згаданим Законом.

Також варто зазначити, що існує відповідна судова практика, згідно з якою, обов’язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов’язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування (постанова Верховного Суду України від 2 квітня 2013 року №21-95а13. Верховний Суд зазначає, що Згідно зі статтею 18-1 названого Закону пошук підходящої роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості.

Це означає, що в разі, коли підприємство подало до центру зайнятості звіт про вакансії, але інваліда на роботу направлено не було, і він не був працевлаштований, підприємство не несе відповідальності за невиконання нормативу.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Скасування звільнення: як анулювати запис про трудові відносини в ПФУ та Дія?
    До ПФУ було подано "Відомості про трудові відносини" щодо звільнення працівника. Однак того ж дня працівник змінив своє рішення і наказ про звільнення було скасовано. Як тепер відновити статус працівника як чинного в реєстрах ПФУ та, відповідно, в застосунку "Дія"?
    Сьогодні 15:5023
  • Оформлення виплати за е-лікарняним: чи достатньо заяви-розрахунку?
    Чи потрібно на підприємстві після отримання електронного лікарняного в особистому кабінеті на порталі ПФУ фіксувати факт призначення виплати наказом чи іншим документом? Чи достатньо подати заяву-розрахунок до ПФУ та повідомити про виплату?
    Сьогодні 15:1230
  • Лікарняний суміснику без основного місця роботи
    Працівниця-сумісниця, яка перебуває у декретній відпустці, надала лікарняний для догляду за хворою дитиною. Вона не має основного місця роботи. Як розрахувати та оплатити такий лікарняний, якщо неможливо отримати довідку про середню заробітну плату з основного місця роботи?
    Сьогодні 12:14119
  • Відображення у штатному розписі посади мобілізованого працівника
    Чи коректно у штатному розписі встановлювати місячний фонд заробітної плати в розмірі 0,00 грн для посади, яку обіймає мобілізований працівник, котрому заробітна плата роботодавцем не нараховується?
    30.06.2025862
  • Укладення трудового договору з водієм
    Як прийняти водія на роботу? Чи потрібно встановлювати підсумований облік робочого часу? Як табелювати водія і оплачувати, якщо він буде виїжджати вночі? Які документи потрібно оформити для прийнятті водія?
    25.06.2025828