• Посилання скопійовано

Компенсація за затримку розрахунку, якщо в розрахунковому періоді є лікарняні

Як порахувати середній для компенсації за несвоєчасну виплату зарплати при звільненні? На підприємстві встановлено скорочений робочий тиждень (робочі дні - понеділок та вівторок). Працівник перебував на лікарняному з 02.10.2024 р. по 24.01.2025 р. В жовтні 2024 р. був лише 1 робочий день. 27.01.2025 р. написав заяву на звільнення і в цей же день звільнився

У разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені ст. 116 КЗпП, за відсутності спору про їх розмір, підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки до дня фактичного розрахунку, але не більш як за шість місяців.

За наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум роботодавець повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування у разі, якщо спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору, але не більш як за період, встановлений частиною першою цієї статті (ст. 117 КЗпП).

Згідно з пп. 2 Порядку №100, у випадку несвоєчасного проведення з працівником остаточного розрахунку при звільненні, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата.

Згідно з пп. 8 Порядку №100, нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, — на число календарних днів за цей період.

Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства.

Як зазначають фахівці Держпраці у листі від 30.11.2023 №4206/2/2.1-23а, відповідно до ст. 241-1 КЗпП, строки виникнення і припинення трудових прав та обов’язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями.

Коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.

Враховуючи вищевикладене, подією, з якою пов’язана виплата за час затримки остаточного розрахунку, вважається день звільнення. Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, провадяться шляхом множення середньоденного заробітку на число робочих днів. Виплата працівнику його середнього заробітку здійснюється за весь час затримки до дня фактичного розрахунку (в робочих днях, починаючи з наступного після звільнення дня).

Отже, з даного запитання випливає таке:

Посадовий оклад - 11500,00 грн + 10% надбавка за секретність.

  1. День звільнення – 27.01.2025 року;
  2. За 10.2024 р. - 4185.80 грн (оклад, секретність, лікарняні, індексація);
  3. За 11.2024  р. нарахування - 3812.34 грн (лікарняні);
  4. За 12.2024 р. нарахування - 5083.12 грн (лікарняні).

 

Як розрахувати середню за затримку під час розрахунку?

  1. Визначаємо розрахунковий період: Розрахунковий період листопад 2024 та грудень 2024 року.

При обчисленні середньої заробітної плати за останні два місяці не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських 1 обов'язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження, вимушеного прогулу тощо) та допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.  

Але і в листопаді, і в грудні були лише виплати лікарняних.

Таким чином, якщо протягом останніх двох календарних місяців, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата, працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи (п. 2 Порядку №100).

Значить, беремо для розрахункового періоду два попередніх місяці - вересень та жовтень 2024 року.

У запитанні немає даних щодо виплат за вересень, а є лише інформація про виплати у жовтні. З виплат жовтня слід також виключити лікарняні. Разом з тим, у жовтні була ще й виплата зарплати.

Тож, залишається розрахунковий період вересень-жовтень. Саме з виплат за ці місяці (окрім лікарняних) і рахуємо середню зарплату за затримку розрахунку.

Показник

Розрахунок

1. Розраховуємо середню зарплату:

Розрахунковий період

01.09.2024 − 31.10.2024

Середня зарплата

Розраховуємо на 1 робочий день:

(Зарплата вересня + зарплата  жовтня) : (8р. дн. вересня2023 +1 р. дн. жовтня 2024)

2. Розраховуємо середній заробіток за затримку:

Кількість днів затримки

Робочі дні за весь час затримки по день фактичного розрахунку, починаючи з наступного після звільнення дня — робочі дні, що припали на період з 28 січня

Сума середнього заробітку

Робочі дні затримки розрахунку × середню зарплату

Висновки:

Розрахунковий період для середньої зарплати: Якщо в останні два місяці (листопад-грудень 2024 р.) були лише лікарняні, для розрахунку середньої зарплати беруться попередні два місяці (вересень-жовтень 2024 р.), виключаючи виплати за лікарняні; 

Обчислення середньої зарплати: Середньоденна зарплата розраховується шляхом ділення суми зарплати за вересень і жовтень (без лікарняних) на кількість відпрацьованих робочих днів (8 у вересні + 1 у жовтні);

Компенсація за затримку: Сума компенсації = середньоденна зарплата × кількість робочих днів затримки (з 28.01.2025 р. до дня фактичного розрахунку, не більше 6 місяців).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»