• Посилання скопійовано

Призначити чи прийняти: ось в чому питання?

Чи є помилкою коли в наказі на прийняття на роботу вказано: призначити ПІБ на посаду...? Чи правильно писати прийняти на роботу?

В українській мові обидва вирази – "призначити на посаду" та "прийняти на посаду" – використовуються, але мають дещо різні нюанси значення.
  • Призначити на посаду – зазвичай використовується, коли йдеться про призначення на посаду вищим керівництвом або уповноваженою особою. Тобто, хтось має владу призначити іншу особу на певну посаду. Цей термін підкреслює акт офіційного рішення про призначення. Наприклад: "Міністр економіки призначив ПІБ на посаду..."
  • Прийняти на посаду – використовується в контексті прийняття на роботу, коли особа успішно пройшла всі етапи відбору (співбесіди, конкурси тощо) і її беруть на роботу на певну посаду. Цей термін більше фокусується на процесі найму та вступу особи до виконання своїх обов'язків. Наприклад: "Компанія прийняла ПІБ на посаду менеджера з продажу".

Отже, вибір між "призначити" та "прийняти" залежить від контексту та ролі особи, яка здійснює ці дії. Якщо йдеться про офіційне рішення про призначення, краще використовувати "призначити". Якщо ж мова йде про процес найму та вступу на роботу, краще використовувати "прийняти".

У наказі про прийняття на роботу допустимо використовувати формулювання "призначити" замість "прийняти на роботу". 

Відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпП працiвник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повiдомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалiзацiї державної полiтики з адмiнiстрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування про прийняття працiвника на роботу в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.

Згідно з ч. 3 ст. 24 КЗпП не передбачено обов'язковостi укладання трудового договору, як окремого документа з усiма працiвниками. Обов'язок щодо укладення письмових трудових договорiв у виглядi окремого документа виникає в роботодавця лише у випадках, передбачених ч. 1 ст. 24 КЗпП.

Наказои Мiн'юсту вiд 18.06.2015 р. №1000/5 «Про затвердження Правил органiзацiї дiловодства та архiвного зберiгання документiв у державних органах, органах мiсцевого самоврядування, на пiдприємствах, в установах i органiзацiях» (розділ ІІ, п. 9), передбачено, що у наказi про прийняття працiвника на роботу має бути зазначено:

  • посаду, на яку приймається або призначається працiвник (спецiальнiсть, квалiфiкацiя, категорiя, розряд тощо);
  • дату прийняття на роботу;
  • вид роботи (основна або за сумiсництвом);
  • умови прийняття на роботу (з випробувальним строком, за строковим трудовим договором тощо);
  • умови роботи (в режимi неповного робочого часу, з важкими або шкiдливими умовами працi тощо);
  • розмiри його посадового окладу вiдповiдно до штатного розпису, надбавок та доплат.

Важливо, щоб працівник був ознайомлений з наказом під особистий підпис із зазначенням дати ознайомлення.
Також, якщо порівняти всі перелічені реквізити, передбачені Наказом №1000/5 з типовою формою наказу, то побачимо повну відповідність документів.

Отже, наказ про прийняття на роботу є формою трудового договору, і некоректне формулювання не є критичною помилкою, якщо всі інші вимоги до оформлення наказу дотримані.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Графік відпусток у разі створення підприємства не з першого числа звітного року
    Чи потрібно видавати наказ та створювати графік відпусток на 2025 р., якщо суб'єкт господарювання реєструється в ЄДР у лютому і трудові договори з працівниками укладаються у лютому 2025 року?
    21.02.202569
  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати і далі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн, і чи потрібно нараховувати не менше ніж 20 тис. тільки заброньованим чи всім військовозобов'язаним (і заброньованим, і тим хто не заброньований)?
    21.02.2025300
  • Призначити чи прийняти: ось в чому питання?
    Чи є помилкою коли в наказі на прийняття на роботу вказано: призначити ПІБ на посаду...? Чи правильно писати прийняти на роботу?
    19.02.20251 214
  • Чи може мобілізований працівник працювати за сумісництвом?
    Лікар анестезіолог (основне місце роботи) приватного медичного центру призваний на військову службу та увільнений від роботи з лютого 2022 р. Нещодавно звернувся з бажанням працювати за сумісництвом, пославшись на Закон України «Про запобігання корупції». Працівник надав довідку, що він призначений на посаду начальника медслужби медичного пункту військової частини. Чи можливо оформити працівника за сумісництвом як лікаря анестезіолога в цьому ж медичному центрі?
    19.02.2025731
  • Перенесення відпустки через дні хвороби за листком непрацездатності
    Працівник пішов у чергову відпустку з 24.06.24 р. до 17.07.24 р., відпустку оплатили 22.06.24 р. з відповідним відображенням у Додатках 1 та ф. 4ДФ за ІІ квартал 2024 р. З 03.07.24 р. до 16.12.2024 р. відкритий листок непрацездатності, надано статус інваліда. Відпустку продовжено з 17.12.24 р., є наказ про її перенесення з 17.12.24 р. Як відобразити це у додатках єдиної звітності за ІV квартал 2024 р., провести утримання ВЗ та нарахування ЄСВ?
    17.02.2025326