• Посилання скопійовано

Директор у відпустці без збереження зарплати або засновник керує підприємством

Підприємство не здійснює діяльності та не отримує доходу. Директор є засновником. Щоб передати право управління йому як засновнику, чи потрібно звільняти посади директора і як тоді повідомити податкову про те, що одна й та ж особа буде виконувати управління підприємством? Чи може директор не звільнятися, а піти у відпустку без збереження зарплати на тривалий час?

Засновник керує підприємством зі звільненням з посади директора

Якщо засновник оформлений на ТОВ як найманий працівник на посаду директора, то йому обов’язково нараховують зарплату та роблять запис у трудову книжку, і такого працівника включають до середньооблікової чисельності працюючих.

Але засновник має можливість керувати ТОВ безпосередньо, без потреби оформляти його на посаду директора. Таким чином, він лише виконуватиме обов’язки з управління підприємством. І це головна його відмінність від директора — найманого працівника.

Виконання засновником управлінських обов’язків визначено такими нормами законодавства:

  • ч. 2 ст. 65 та ч. 4 ст. 128 ГКУ, відповідно до якої засновник може здійснювати свої права на управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи на основі статуту чи інших установчих документів;
  • ч. 3 та ч. 4 ст. 8 Закону про бухоблік, відповідно до якої вести бухоблік, а отже підписувати фінансову, податкову та іншу звітність, має право засновник.
  • пп. 48.5.1 ПКУ, відповідно до якої власник може підписувати податкову декларацію особисто.

Для покладання управлінських функцій підприємством на себе як засновника для початку потрібно звільнитися з посади директора.

Директор призначається та звільняється рішенням загальних зборів ТОВ, ПП тощо або рішенням власника (якщо засновником юрособи є одна особа) в порядку, встановленому статутом (установчими документами) підприємства.

Документ, що складається загальними зборами чи засновником одноособово також визначається у статуті (в установчих документах) підприємства.

Таким чином, якщо засновник володіє підприємством одноосібно, то він самостійно приймає рішення про звільнення себе з посади директора та покладає на себе управлінські функції підприємством. Якщо декілька засновників, то складається протокол з зазначенням рішення про звільнення його з посади як директора та покладанням на нього (як на одного із засновників) управлінських функцій підприємством.

Подавати інформацію до ЄДР, в даному випадку, де директором і був засновник, не потрібно, оскільки зміни керівника не відбулося, він просто звільнився з посади як найманий працівник, за ним і надалі залишається право підпису.

 

Засновник без звільнення з посади директора

При цьому візьміть до уваги факт підписання та подання звітів, щоб не сталося так, що директор їх підписав, коли був у відпустці без збереження зарплати. Бо директор – це найманий працівник, і факт перебування його у відпустці без збереження зарплати повний місяць, хоч він і не отримує зарплату, потрібно відобразити в додатку 1 єдиної звітності, де відповідні графи доходу та ЄСВ будуть пусті, але зазначатиметься кількість календарних днів такої відпустки у графі 13 та перебування у трудових відносинах у графі 14, відповідно підписати цей звіт. А підписання директором звітності свідчитимуть про відпрацьований час, який має оплачуватися.

Тому, як варіант, можна директору піти у відпустку, але протоколом покласти на нього функції управління підприємством як на засновника.

Якщо засновник був призначений на посаду директора, але на час воєнного стану (це і є тривалий час, бо надається безстроково, згідно з ч. 3 ст. 26 Закону про відпуски, тобто до дня його припинення або скасування) перебуватиме у відпустці без збереження зарплати, то відповідно і зарплата йому не нараховуватиметься. 

Проте, тут потрібно зважати на думку податкової служби, висловлену в різних консультаціях про те, що директор, перебуваючи у відпустці, не може підписувати звіти, а повинен делегувати право підпису іншій особі, а якщо підписує, то має за це отримувати зарплату.

Хоча свого часу Держпідприємництва у листі №8361 від 17.10.2014 р. вказало на те, що директор, перебуваючи у відпустці, може підписувати документи, окрім випадку передачі повноважень заступникові. 

Тож, варіант для сміливих полягатиме в тому, що засновники оформлюють протокол, де в одному пункті зазначають, що директору надано відпустку без збереження зарплати, а в другому – що він (цей же директор, але вже як засновник) керуючись ч. 2 ст. 65 та ч. 4 ст. 128 ГКУ тимчасово на час відсутності директора покладає на себе управлінські функції на підприємстві.

Чому сміливий? Тому що є ризик визнання контролюючими органами (якщо виявлять) неоформлених трудових відносин, а це за абз. 1 ч. 2 ст. 265 КЗпП передбачено фінансовий штраф на юрособу у розмірі 10 МЗП на момент виявлення порушення. Хоча, а ні ч. 2 ст. 65, а ні ч. 4 ст. 128 ГКУ не передбачено обмеження, що саме управляти підприємством засновник може у випадку, якщо посада директора вакантна.

Тому, у разі чого, доведеться відстоювати свою позицію перед контролерами.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»