• Посилання скопійовано

Лікарняний в перший робочий день

Працівник написав в грудні 2024 р. заяву про прийом на роботу з 07.01.2025 р., а потім 07.01.2025 р. не вийшов на роботу та повідомив, що з 06.01.2025 р. йому відкрито листок тимчасової непрацездатності. Як в такому випадку оплачується лікарняний і чи оплачується взагалі?

Підставою для призначення лікарняних є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

У цьому випадку у працівника є право на допомогу по тимчасовій непрацездатності, але тільки з дати працевлаштування – з 7 січня. День хвороби 6 січня не оплачується.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону №1105 допомога по тимчасовій непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 ч. 1 цієї статті, виплачується уповноваженим органом управління застрахованим особам з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Обчислення середньої заробітної плати для здійснення оплати днів тимчасової непрацездатності проводиться відповідно до норм Порядку №1266

Керуючись пп. 28 Порядку №1266, якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку або страховий випадок настав у перший день роботи, середня заробітна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку.

Пунктом 5 Порядку №1266 визначено, що у разі коли середня заробітна плата обчислюється відповідно до пп. 28 даного Порядку, середньоденна заробітна плата за один календарний день визначається шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу) або їх частини (у разі, коли особа працює у режимі неповного робочого дня чи тижня) на середньомісячну кількість календарних днів (30, 44).

У даному випадку, для обчислення середньої зарплати потрібно тарифну ставку на момент настання страхового випадку поділити на середньомісячну кількість календарних днів (30,44) з урахуванням страхового стажу визначеного ст. 17 Закону №1105. Отриманий результат помножити на кількість днів тимчасової непрацездатності – це і буде сума лікарняного, але оплаті за рахунок роботодавця підлягатиме тільки 4 к.дні, тому що в перший день хвороби працівник не перебував з роботодавцем у трудових відносинах. А починаючи з шостого дня тимчасової непрацездатності оплата проводиться за рахунок ПФУ на підставі заяви-розрахунку, яку подає бухгалтер.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Скільки днів відпустки без збереження зарплати можна надати за основним місцем роботи?
    Скільки днів відпустки без збереження зарплати можна надати працівнику за основним місцем роботи в 2025 році: за сімейними обставинами і на час воєнного стану?
    Сьогодні 13:22415
  • Лікарняний в перший робочий день
    Працівник написав в грудні 2024 р. заяву про прийом на роботу з 07.01.2025 р., а потім 07.01.2025 р. не вийшов на роботу та повідомив, що з 06.01.2025 р. йому відкрито листок тимчасової непрацездатності. Як в такому випадку оплачується лікарняний і чи оплачується взагалі?
    Сьогодні 12:08311
  • Відрядження працівника до офісу під час дистанційної роботи
    Чи можна оформити як службове відрядження поїздку працівника з місця дистанційної роботи, визначеного за заявою на час воєнного стану за місцем проживання у м. Вінниця, до місця розташування офісу у м. Київ з метою «Робоча зустріч», «Робота в офісі», «Проведення наради»?
    Сьогодні 10:1024
  • Право на допомогу по вагітності та пологах під час роботи
    Директорка підприємства, вона ж його єдиний засновник, має йти у відпустку по вагітності та пологах, однак хоче використати лише 10 днів до пологів та 10 днів після пологів. Чи матиме вона право отримати допомогу по вагітності та пологах за 140 днів (третя дитина) та зарплату за фактично відпрацьовані дні? Чи лише зарплату за відпрацьовані дні та лікарняний за дні, які вона фактично буде у відпустці по вагітності та пологах (20 днів)?
    15.01.202523
  • Працевлаштування працівниці у відпустці для догляду за дитиною в разі смерті ФОП-роботодавця
    ФОП – платник ЄП ІІ групи мав найманих працівників, в 2024 році він помер, а працівників звільнили згідно з пп. 8-1 ч. 1 ст. 36 КЗпП. У тому числі була працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 6 років, і яку перевели на роботу до іншого ФОПа, але не подали повідомлення про прийняття її на роботу. Чи повинна вона відпрацювати після переведення хоч 1 день? Чи міг новий ФОП взагалі не приймати її на роботу?
    14.01.202519