• Посилання скопійовано

Розподіл премії за 9 місяців новоприйнятому працівнику у розрахунку середньої зарплати

Працівника прийнято на роботу 09.10.2024 р. В жовтні він отримав премію згідно з наказом за 9 місяців, як і решта працівників в сумі 40000 грн, незалежно від відпрацьованого періоду. Як сума вказаної премії повинна включатися в розрахунок відпускних та лікарняних, що будуть в наступних місяцях? У листопаді цей робітник написав заяву на 2 дні відпустки

Розподіл премії при обчисленні лікарняних

Середньоденна заробітна плата обчислюється з нарахованої у розрахунковому періоді заробітної плати, на яку нараховано ЄСВ (пп. 3 Порядку №1266).

Така інформація міститься в додатку 1 єдиної звітності, зокрема, у відомостях про заробітну плату, за якими можна визначити сукупний дохід.

Якщо підприємство нараховує працівникові доходи у вигляді заробітної плати, на які нараховується ЄСВ, зокрема, винагороду (премію) за підсумками роботи за 9 місяців, то така сума включається до сукупного доходу в повному обсязі, але в межах максимальної величини бази нарахування ЄСВ (ч. 3 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Отже, при розрахунку середньої зарплати для лікарняних премія за 9 місяців, місяць нарахування якої потрапив до розрахункового періоду, включається повністю, оскільки абз. 1 п. 3 Порядку №1266 не містить жодних винятків (на відміну від нарахування відпускних) щодо премій. На частини цю премію не ділимо, навіть, якщо місяць, за який нараховано премію, відрізняється від місяця, в якому її нарахували.

 

Розподіл премії при обчисленні відпускних

Згідно з абз. 3 пп. 3 Порядку №100, премії та інші виплати, які виплачуються за два місяці або більш тривалий період, при обчисленні середньої заробітної плати включаються шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду частини, що відповідає кількості відпрацьованих робочих днів періоду (місяців), за які такі премії та інші виплати нараховані. 

Така частина визначається діленням суми нарахованих премій та інших виплат на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів кожного місяця, що належить до розрахункового періоду для обчислення середньої заробітної плати. 

Також при розподілі премії за 9 місяців потрібно зважати на обмеження в сумі: якщо період, за який нараховано премію, працівник відпрацював частково, під час обчислення середньої заробітної плати враховується сума у розмірі не більше фактично нарахованої суми премії.

Отже, під час врахування премії за 9 місяців при обчисленні середньої зарплати для оплати часу відпусток (2 к.д.) потрібно буде вираховувати відпрацьовані дні працівником, попри те, що відпускні рахуються в календарних днях. 

Зважаючи на те, що новоприйнятий працівник (09.10.2024 р.) отримав премію за 9 місяців в сумі 40000 грн (авансом), бо немає жодного відпрацьованого робочого дня за той період, то не має законодавчих підстав для розподілу цієї премії за місяцями та включення при розрахунку середньої зарплати для відпускних в подальшому. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Засновник ТОВ бухгалтер по сумісництву: чи є законодавчі обмеження?
    Чи є на даний момент законодавчі обмеження, якщо засновник ТОВ буде на підприємстві бухгалтером по сумісництву? У засновника ще є основне місце роботи
    12.12.2024251
  • Розрахунок лікарняних по вагітності та пологам, якщо стаж менше шести місяців
    Працівниця влаштувалася на роботу 01.08.2024 р., до цього 12 місяців не працювала (був непрацюючий ФОП), йде на лікарняний у зв'язку з вагітністю і пологами 20.01.2025 р. Як в такому випадку рахувати допомогу – за фактично нарахованою зарплатою за період 01.08.2024-31.12.2024 р.?
    12.12.202416
  • Коли виплачувати відпускні працівнику?
    Чи можливо виплатити відпускні працівникові в останній робочий день перед відпусткою, тобто за день до початку відпустки? Працівник йде у відпустку 11.12.2024 р., а виплатили відпускні 10.12.2024 р. Чи діє зараз правило щодо виплати відпустки за три дні до її настання? Чи воно скасовано, якщо так, то коли, яким нормативним документом та який період часу є актуальним?
    12.12.202440
  • Відшкодування витрат за авансовим звітом щодо закордонного відрядження
    ТОВ виплатило аванс на закордонне відрядження працівнику на поточний валютний рахунок працівника, який перебуває за кордоном і працює віддалено. Відрядження закінчилось 09.11.2024 р. Працівник надав звіт про відрядження, повернення немає, є перевитрати. Всі витрати списувалися з валютного рахунку, виписки надані. У які терміни затверджувати звіт та відшкодовувати витрати працівнику? За яким курсом проводити виплати?
    11.12.2024310
  • Оформлення документів на продовження відпустки на час лікарняного
    З 05.11 по 28.11 працівник перебуває в основній щорічній відпустці. Відпускні нараховані та виплачені 01.11. З 18.11 відкрито е-лікарняний, з датою закриття 27.11. Працівник виявив бажання продовжити відпустку після лікарняного на 10 к.д. Як правильно та якими датами оформляти документи: відображення в табелі (зміна відпустки на лікарняний та продовження відпустки), написання заяви та наказу на продовження відпустки?
    11.12.2024551