• Посилання скопійовано

Індексація на доплату за суміщення та зарплату за внутрішнім сумісництвом

Як і чи потрібно проводити індексацію, якщо штатний працівник за основним місцем роботи працює за внутрішнім суміщенням і отримує зарплату за таким внутрішнім суміщенням, отримує доплату за суміщення?

Додаткові умови:

  1. Штатний працівник за основним місцем роботи без увільнення від основної роботи отримує доплату за суміщення по іншій посаді. З серпня 2024 року виникає обов'язок нараховувати індексацію за основним місцем (базовий місяць - грудень 2023 року). Чи треба нараховувати індексацію на доплату за суміщення? Як вірно її нарахувати на доплату? Чи потрібно нараховувати, якщо доплата почалася з травня 2024 року?
  2. Штатний працівник за основним місцем роботи ще працює за внутрішнім сумісництвом. Чи треба нараховувати індексацію на зарплату за внутрішнім сумісництвом і в якій сумі?

 

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення затверджені Постановою №1078. Відповідно, у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Тобто він є базовим для обчислення індексу споживчих цін.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103%.

Статтею 39 Закону про Держбюджет - 2024 визначено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, через призупинення індексації на 2023 р. за пп. 3 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет - 2023, проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 січня 2024 року.

Тобто базовим місяцем нарахування індексації зарплати став грудень 2023 року, оскільки нарахування індексації відновили з 1 січня 2024 року. 

Нагадаємо, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Але не кожне зростання зарплати означає появу нового базового місяця.

Так, розглядаючи запитувану ситуацію, зазначимо.

У разі суміщення професій (посад) на одному підприємстві, якщо суміщення має постійний характер, при зростанні грошових доходів за рахунок збільшення постійних складових оплати праці за однією з посад, то місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим і індексація за цей місяць не проводиться. Якщо суміщення має тимчасовий характер, індексація здійснюється на загальних підставах, визначених Порядком №1078. Про це зазначає Мінпраці в листі від 14.02.2007 р. №9/10/136-07 Щодо індексації грошових доходів громадян | «Дебет-Кредит» - Нормативні документи (dtkt.ua)

При внутрішньому сумісництві індексують в першу чергу зарплату за основним місцем роботи в межах прожиткового мінімуму на одну працездатну особу. Індексація зарплати за сумісництвом можлива лише в тому випадку, якщо за основним місцем роботи працівник зайнятий на умовах неповного робочого часу. Базовий місяць визначають окремо за основним місцем роботи і за сумісництвом.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону про індексацію доходи від роботи за сумісництвом, на умовах погодинної оплати поза основним місцем роботи індексуються в розмірі, що з урахуванням оплати праці за основним місцем роботи не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Тобто для проведення індексації за посадою працівника, який працює за внутрішнім сумісництвом, загальний дохід працівника, отриманий за основним місцем роботи і за сумісництвом, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Таку ж думку викладає Мінсоцполітики у листі від 18.11.2013 р. №232/10/137-13.

У разі, якщо працівник на основному місці роботи працює на повну ставку, то зарплата підлягатиме індексації у повному обсязі. Тоді за сумісництвом індексація не проводиться.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202432
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202423
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024319
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427