• Посилання скопійовано

Варіанти компенсації вартості житла працівникам

Підприємство планує наймати працівників з інших регіонів та винаймати їм житло чи компенсувати вартість оренди. Які є варіанти такої компенсації, щоб вона не входила до фонду оплати праці та не впливала на розмір середньої зарплати?

Середня заробітна плата

Відповідно до пп. 2.3.4 Інструкції №5, виплати соціального характеру у грошовій і натуральній формі, а саме виплати, що мають індивідуальний характер (зокрема, оплата квартири та найманого житла, гуртожитків), входять до фонду оплати праці.

Але згідно з пп. «і» п. 4 Порядку №100 при обчисленні середньої заробітної плати не враховуються вартість безплатно наданих деяким категоріям працівників комунальних послуг, житла, палива та сума коштів на їх відшкодування.

Тобто, сума відшкодування вартості житла входить до фонду оплати праці (ФОП), але до обчислення середньої зарплати вона не потрапляє.

 

Нарахування ЄСВ

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ базою нарахування ЄСВ для роботодавців, є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та сума винагороди ФО за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією №5.

Як вже зазначено вище, згідно з пп. 2.3.4 Інструкції №5 виплати, що мають індивідуальний характер (оплата квартири та найманого житла, гуртожитків, товарів, продуктових замовлень, абонементів у групи здоров’я, передплати на газети та журнали, протезування, суми компенсації вартості виданого працівникам палива у випадках, не передбачених чинним законодавством) належать до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Таким чином, на наш погляд, ЄСВ нараховується роботодавцем - підприємством на витрати, понесені ним у зв’язку з оплатою найманого житла працівникам.

Таку саму відповідь дає ДПС, відповідаючи на питання в ЗІР (201.03): «Чи є базою нарахування єдиного внеску витрати, понесені роботодавцем - підприємством у зв’язку з оплатою найманого житла працівникам?».

 

ПДФО, ВЗ

Відповідно до пп. «а» пп. 164.2.17 ПКУ до загального оподатковуваного доходу фізосіб включається, серед іншого, дохід, отриманий як додаткове благо, у вигляді вартості використання житла, інших об'єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах.

Таким чином, якщо безоплатно надається в користування працівникам житло, належне підприємству на праві власності, і надання такого житла в користування передбачено колективним чи трудовим договором, такий дохід не розглядається як додаткове благо, а як елемент зарплати, тож і оподатковується ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%) у складі зарплати (див. ІПК ДФСУ від 24.05.2017 р. №324/6/99-99-13-02-03-15/ІПК). В додатку 4ДФ такий дохід відображається з ознакою доходу «101».

Якщо ж компенсується вартість винаймання житла, яке не належить підприємству, та/або таке надання не встановлено нормами трудового чи колективного договору, то такий дохід оподатковується як додаткове благо, ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%). В додатку 4ДФ відображається з ознакою доходу «126».

Причому оскільки працівником такий вид доходу отримується у негрошовій формі, то базою оподаткування ПДФО буде вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, помножена на «натуральний» коефіцієнт з пп. 164.5 ПКУ, який для ставки ПДФО 18% становить 1,219512. Для утримання ВЗ застосування коефіцієнту не передбачено.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202431
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202423
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024319
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427