Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 18 Закону №1105 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Тому перед розрахунком допомоги по вагітності та пологах, варто перервати відпустку для догляду за дитиною до 3-х років. Для цього працівниця має написати заяву, а роботодавець оформити два накази: один про переривання відпустки для догляду за дитиною до 3-х років, другий - про надання відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами. Крім того, зміну видів відпусток потрібно зазначити у додатку 5 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ.
Тобто потрібно відобразити:
- закінчення перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років за КО «6» у графі 07;
- та відобразити початок перебування працівниці у відпустці по вагітності та пологам за КО «5» у графі 07.
Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому КМУ, і не залежить від загального страхового стажу. А от страховий стаж за останні 12 місяців має значення, про що далі (ст. 19 Закону №1105).
За загальним правилом, середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати, на яку нарахований ЄСВ, на кількість календарних днів зайнятості (період перебування у трудових відносинах) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, вичерпний перелік яких визначений п. 3 Порядку №1266.
Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.
При цьому середньоденна заробітна плата за один календарний день визначається шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу), або її частини (у разі, коли особа працює у режимі неповного робочого дня чи тижня), на середньомісячну кількість календарних днів (30,44) (п. 5 Порядку №1266).
Отже, у даному випадку, коли застрахована особа протягом 12 місяців, які передували місяцю настання страхового випадку (видачі листка непрацездатності у зв’язку із вагітністю та пологами), не мала заробітку з причини знаходження у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-го віку, середня заробітна плата обчислюється шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу), встановленої на день настання страхового випадку, на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).
При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 181 КЗпП та ч. 1 ст. 14 Закону №1105 період перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років включається до страхового стажу працівниці, для оплати лікарняного, як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску, оскільки вона особисто знаходиться у такій відпустці. Тому розрахунок допомоги по вагітності та пологам буде наступний.
Приклад 1. Працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, оформлено листок непрацездатності по вагітності та пологах. Оклад на момент настання страхового випадку — 11000,00 грн., що є більше за мінімальну заробітну плату (7100,00 грн). Тож, для розрахунку допомоги по вагітності та пологам застосовується середньоденна зарплата, визначена з окладу.
Середньоденна зарплата становить: 361,37 грн (11000,00 грн : 30,44);
Сума допомоги: 45532,62 грн (361,37 грн х 126 к.д.).
Також читайте тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити