• Посилання скопійовано

Одночасна робота працівника за трудовим та цивільно-правовим договором: які ризики?

Працівник одночасно працює за трудовим та цивільно-правовим договорами на одному підприємстві, відповідно щомісячно отримує зарплату і винагороду. Роботи за ЦПД не входять до основних трудових обов'язків працівника. Чи можуть визнати ЦПД трудовим договором, і якщо так, то чим це загрожує підприємству?

Сторонами цивільно-правового договору є замовник і виконавець. У разі укладення такого договору виконавець зобов’язується виконати певну роботу, надати послугу, а замовник – виплатити винагороду виконану роботу чи надану послугу. Розмір винагороди визначається договором і не залежить від розміру мінімальної заробітної плати. Термін виплати винагороди зазначається у договорі без урахування строків виплати зарплати, тому що останні регулюються трудовим законодавством, а не цивільним.

Виконавець, на відміну від найманого працівника, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, самостійно організовує свою роботу (якщо іншого не передбачено цивільно-правовим договором) і виконує її на власний ризик. 

Таким чином, основною ознакою, що відрізняє відносини за договорами ЦПХ від трудових, є те, що за договором ЦПХ, основна трудова діяльність особи, як найманого працівника, залишається за його межами, а метою договору ЦПХ є отримання певного матеріального результату – виконаної роботи або наданої послуги. Також виконання певних робіт та послуг не повинно збігатися з посадовими обов’язками, які працівник виконує на цьому ж підприємстві за трудовим договором. В даному випадку ця умова дотримана.

Якщо ж робота, або надання послуги, яку виконує физична особа – виконавець, має системний характер (робота виконується постійно, працівник постійно перебуває на своєму робочому місці, повний робочий день, отримує відповідну оплату праці, процес праці регулює саме роботодавець, а не виконавець), то роботодавець у цьому випадку злісно порушує чинне законодавство про працю, зокрема, ст. 21 та ст. 24 КЗпП.

Крім того, для фізособи, яка не має статусу підприємця і регулярно виконує роботи за ЦПД, є ризик визнання такої діяльності підприємницькою із застосуванням адміністративної відповідальності на підставі ст. 164 КпАП, за ведення господарської діяльності без державної реєстрації, що передбачає штраф у розмірі від 1 000 до 2 000 НМДГ (від 17 000 до 34 000 грн) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини, грошей, отриманих у результаті неправомірних дій.

Контроль договорів ЦПХ не належить до компетенції Держпраці, також вона не має права визнавати цивільно-правові відносини трудовими, і як наслідок, без рішення суду накладати штраф. Тут штрафи залежать від того, що передбачено договором ЦПХ, чи є в ньому ознаки трудових відносин та від конкретної ситуації, яку розглядатиме суд для винесення рішення чи на користь фізособи, чи роботодавця чи перевіряючого органу.

Отже, якщо все правильно оформлено документально, роботи/послуги виконуються/надаються у певні дні у місяці, що підтверджується актами (а не щодня), за що отримано винагороду, сплачено податки та відображено у відповідних додатках єдиної звітності, то порушень у підприємства не буде.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.2024109
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202453
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202437
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024437
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202427