Сторонами цивільно-правового договору є замовник і виконавець. У разі укладення такого договору виконавець зобов’язується виконати певну роботу, надати послугу, а замовник – виплатити винагороду виконану роботу чи надану послугу. Розмір винагороди визначається договором і не залежить від розміру мінімальної заробітної плати. Термін виплати винагороди зазначається у договорі без урахування строків виплати зарплати, тому що останні регулюються трудовим законодавством, а не цивільним.
Виконавець, на відміну від найманого працівника, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, самостійно організовує свою роботу (якщо іншого не передбачено цивільно-правовим договором) і виконує її на власний ризик.
Таким чином, основною ознакою, що відрізняє відносини за договорами ЦПХ від трудових, є те, що за договором ЦПХ, основна трудова діяльність особи, як найманого працівника, залишається за його межами, а метою договору ЦПХ є отримання певного матеріального результату – виконаної роботи або наданої послуги. Також виконання певних робіт та послуг не повинно збігатися з посадовими обов’язками, які працівник виконує на цьому ж підприємстві за трудовим договором. В даному випадку ця умова дотримана.
Якщо ж робота, або надання послуги, яку виконує физична особа – виконавець, має системний характер (робота виконується постійно, працівник постійно перебуває на своєму робочому місці, повний робочий день, отримує відповідну оплату праці, процес праці регулює саме роботодавець, а не виконавець), то роботодавець у цьому випадку злісно порушує чинне законодавство про працю, зокрема, ст. 21 та ст. 24 КЗпП.
Крім того, для фізособи, яка не має статусу підприємця і регулярно виконує роботи за ЦПД, є ризик визнання такої діяльності підприємницькою із застосуванням адміністративної відповідальності на підставі ст. 164 КпАП, за ведення господарської діяльності без державної реєстрації, що передбачає штраф у розмірі від 1 000 до 2 000 НМДГ (від 17 000 до 34 000 грн) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини, грошей, отриманих у результаті неправомірних дій.
Контроль договорів ЦПХ не належить до компетенції Держпраці, також вона не має права визнавати цивільно-правові відносини трудовими, і як наслідок, без рішення суду накладати штраф. Тут штрафи залежать від того, що передбачено договором ЦПХ, чи є в ньому ознаки трудових відносин та від конкретної ситуації, яку розглядатиме суд для винесення рішення чи на користь фізособи, чи роботодавця чи перевіряючого органу.
Отже, якщо все правильно оформлено документально, роботи/послуги виконуються/надаються у певні дні у місяці, що підтверджується актами (а не щодня), за що отримано винагороду, сплачено податки та відображено у відповідних додатках єдиної звітності, то порушень у підприємства не буде.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити