• Посилання скопійовано

Добровільна індексація у 2023 році: чи є порушенням?

Роботодавець планує індексувати зарплату у 2023 році. Чи буде це порушенням?

Законом №2710 передбачено низку важливих показників на 2023 рік, зокрема, зупинення дії Закону "Про індексацію грошових доходів населення". Відповідна норма закріплена у п. 3 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет 2023 рік.

Тобто, усі роботодавці отримують послаблення на 2023 рік у вигляді призупинення обов’язків щодо нарахування індексації заробітної плати.

Водночас власник або уповноважений ним орган може прийняти рішення про додаткові стимулюючі виплати у зв’язку з високим рівнем інфляції в Україні.

Про це також зазначає Держпраці у своєму роз’ясненні.

Отже, приватні підприємства (окрім бюджетних підприємств) можуть додатково встановлювати трудові пільги для своїх працівників, керуючись ст. 9-1 КЗпП. Нормами цієї статті визначено, що підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно зі законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників. Таке рішення роботодавцю слід закріпити у наказі або внести відповідні зміни до колективного/трудового договору. Вважаємо за доцільне оформити наказ (див. зразок), зважаючи на те, що нарахування індексації лише призупинено на 2023 рік, а не скасовано, тобто норма тимчасова, а не постійна.

Прийняте рішення роботодавцем про подальшу виплату індексації не є порушенням трудового законодавства.

 

Зразок

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ

«ВЕСЕЛКА»

(ТОВ «ВЕСЕЛКА»)

Код ЄДРПОУ 123456789

НАКАЗ

 

31.12.2022                                                            Київ                                                №55

               

про додаткові виплати у зв’язку з високим рівнем інфляції

Керуючись статтею 9-1 Кодексу Законів про працю України,

НАКАЗУЮ:

1. З 1 січня 2023 року до 31.12.2023 року встановити для працівників підприємства додаткові стимулюючі виплати у зв’язку з високим рівнем інфляції в Україні (далі – індексація);

2. Нарахування індексації здійснювати з дотриманням норм Порядку №1078 та виплачувати за рахунок власних коштів підприємства; 

2. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

 

 

 Директор                                               Іванець                      Іван ІВАНЕЦЬ 

 

31.12.2022 р.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202498
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202451
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202436
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024411
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202427