Середня заробітна плата для розрахунку допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами обчислюється на підставі відомостей, що включаються до Додатку 1 Об’єднаної звітності.
Сюди входять:
- доходи;
- грошове забезпечення;
- допомога;
- компенсації застрахованих осіб та суми нарахованого ЄСВ, що подаються до ДФС.
Тобто до розрахунку середньої заробітної плати потратить дохід, на який нарахований ЄСВ.
Керуючись пп. 25-27 пп. 3 Порядку №1266 розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок є:
- 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа);
- менше 12 календарних місяців - фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа);
- менше ніж календарний місяць - фактично відпрацьований час (календарні дні).
Водночас без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин (пп. 3 Порядку №1266), таких як:
- тимчасова непрацездатність;
- відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
- відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком;
- відпустка без збереження заробітної плати;
- призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
З огляду на пп. 30 Порядку №1266, у разі коли на момент настання страхового випадку працівник працює, зокрема, за сумісництвом, обчислення середньої заробітної плати здійснюється роботодавцем окремо за основним місцем роботи та місцем роботи за сумісництвом. Розрахунковий період у такому разі визначається за кожним місцем роботи окремо.
Зважаючи на вищезазначине, стає зрозумілим, що якби працівниця мала одночасно основне місце роботи та місце роботи за сумісництвом, то їй було б нараховано лікарняний по вагітності та пологам за кожним місцем роботи окремо.
Хоча норми Порядку №1266 не розмежовують внутрішнє та зовнішнє сумісництво, проте є різниця щодо включення цих сум доходу в розрахунок самого лікарняного.
Так, якби працівниця, на момент настання страхового випадку працювала в одній організації за основним місцем роботи та як сумісник (внутрішній), обчислення середньої заробітної плати здійснювалося роботодавцем окремо за основним місцем роботи та за сумісництвом. Така ж думка міститься у Листі ФСС з ТВП від 17.01.2017 р. №5.2-28-65.
Якби працівниця, на момент настання страхового випадку працювала в різних організаціях, в одній за основним місцем роботи, в іншій як сумісник (зовнішній), обчислення середньої заробітної плати здійснювалося роботодавцями кожним окремо. Проте, потрібна була б довідка про середню заробітну плату, для дотримання норми абз. 3 п. 30 Порядку №1266, який передбачає, щоб сумарна заробітна плата, з якої розраховуються виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не перевищувала розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.
У запитанні, що розглядається, ситуація дещо інша:
Працівниця звільнилася з основного місця роботи та з місця роботи за сумісництвом. А потім прийнята на роботу за основним місцем, де вона раніше працювала за сумісництвом. Тобто в даному випадку відбулася не тільки зміна місця роботи через звільнення і прийняття, але й відсутність місця роботи за сумісництвом. Або, іншими словами, з дати прийняття на роботу за основним місцем починається новий трудовий договір. Це унеможливлює нарахування допомоги за кожним місцем окремо, а тим більше включення сум нарахованого доходу за зовнішнім сумісництвом після звільнення та оформлення за основним місцем роботи, оскільки останнє взагалі не передбачено чинним законодавством.
Тож, для дотримання норм Порядку №1266 у розрахунок лікарняного по вагітності та пологам працівнику увійде тільки період роботи працівниці за останнім основним місцем роботи з дати укладення цього трудового договору, тобто без урахування доходу, отриманого за сумісництвом до цієї дати.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити