• Посилання скопійовано

Включення до розрахунку допомоги по вагітності та пологах зарплати працівниці як зовнішнього сумісника

Чи потрібно враховувати до розрахунку середньоденної зарплати для розрахунку допомоги періоди, коли працівниця отримувала зарплату як зовнішній сумісник? У довідці ОК-7 за попередні 12 повних місяців зазначені нарахування зарплати для неї як зовнішнього сумісника та за основним місцем роботи, після звільнення з попереднього місця роботи і укладення з організацією ТД на повний робочий день

Середня заробітна плата для розрахунку допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами обчислюється на підставі відомостей, що включаються до Додатку 1 Об’єднаної звітності.

Сюди входять:

 • доходи;
 • грошове забезпечення;
 • допомога;
 • компенсації застрахованих осіб та суми нарахованого ЄСВ, що подаються до ДФС.

Тобто до розрахунку середньої заробітної плати потратить дохід, на який нарахований ЄСВ. 

Керуючись пп. 25-27 пп. 3 Порядку №1266 розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок є:

 • 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа);
 • менше 12 календарних місяців - фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа);
 • менше ніж календарний місяць - фактично відпрацьований час (календарні дні). 

Водночас без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин (пп. 3 Порядку № 1266), таких як:

 • тимчасова непрацездатність;
 • відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком;
 • відпустка без збереження заробітної плати;
 • призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

З огляду на пп. 30 Порядку № 1266, у разі коли на момент настання страхового випадку працівник працює, зокрема, за сумісництвом, обчислення середньої заробітної плати здійснюється роботодавцем окремо за основним місцем роботи та місцем роботи за сумісництвом. Розрахунковий період у такому разі визначається за кожним місцем роботи окремо.

Зважаючи на вищезазначине, стає зрозумілим, що якби працівниця мала одночасно основне місце роботи та місце роботи за сумісництвом, то їй було б нараховано лікарняний по вагітності та пологам за кожним місцем роботи окремо.

Хоча норми Порядку №1266 не розмежовують внутрішнє та зовнішнє сумісництво, проте є різниця щодо включення цих сум доходу в розрахунок самого лікарняного.

Так, якби працівниця, на момент настання страхового випадку працювала в одній організації за основним місцем роботи та як сумісник (внутрішній), обчислення середньої заробітної плати здійснювалося роботодавцем окремо за основним місцем роботи та за сумісництвом. Така ж думка міститься у Листі ФСС з ТВП від 17.01.2017 р. №5.2-28-65.

Якби працівниця, на момент настання страхового випадку працювала в різних організаціях, в одній за основним місцем роботи, в іншій як сумісник (зовнішній), обчислення середньої заробітної плати здійснювалося роботодавцями кожним окремо. Проте, потрібна була б довідка про середню заробітну плату, для дотримання норми абз. 3 п. 30 Порядку № 1266, який передбачає, щоб сумарна заробітна плата, з якої розраховуються виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не перевищувала розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. 

У запитанні, що розглядається, ситуація дещо інша:

Працівниця звільнилася з основного місця роботи та з місця роботи за сумісництвом. А потім прийнята на роботу за основним місцем, де вона раніше працювала за сумісництвом. Тобто в даному випадку відбулася не тільки зміна місця роботи через звільнення і прийняття, але й відсутність місця роботи за сумісництвом. Або, іншими словами, з дати прийняття на роботу за основним місцем починається новий трудовий договір. Це унеможливлює нарахування допомоги за кожним місцем окремо, а тим більше включення сум нарахованого доходу за зовнішнім сумісництвом після звільнення та оформлення за основним місцем роботи, оскільки останнє взагалі не передбачено чинним законодавством.    

Тож, для дотримання норм Порядку №1266 у розрахунок лікарняного по вагітності та пологам працівнику увійде тільки період роботи працівниці за останнім основним місцем роботи з дати укладення цього трудового договору, тобто без урахування доходу, отриманого за сумісництвом до цієї дати.

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

 • Тимчасове посвідчення військовозобов’язаного при працевлаштуванні на роботу
  На підприємство прийняли військовозобов’язаного, який надав тимчасове посвідчення військовозобов’язаного, де його визнано обмежено придатним. Документ має дві гербові печатки, підпис начальника ТЦК та стоїть штам про взяття на облік відповідного ТЦК, дата та підпис. Чи достатньо такого документу для ведення військового обліку на підприємстві чи все ж таки має бути військовий квиток?
  03.02.202329
 • Бронювання працівників з 2023 року
  Підприємство відноситься до транспортної галузі, хоче спробувати подати перелік працівників на бронювання, бо проходить за трьома критеріями. Куди, в які органи необхідно подавати документи, щоб підприємство було визнано критично важливим, який алгоритм та перелік форм документів?
  03.02.202338
 • Колдоговір у ФОПа: чи потрібно мати?
  Чи обов'язково має бути у ФОПА колективний договір, якщо є наймані працівники?
  03.02.202323
 • Оклади у валюті: штатний розпис
  На підприємстві встановлені оклади у валюті, через що постало питання про оформлення штатного розпису:
  02.02.202347
 • Лікарняні в кінці дня звільнення: дії роботодавця
  Працівник звільнився за угодою сторін, отримав остаточний розрахунок. В той же день після роботи відкрив лікарняний (не попереджав підприємство, оскільки звільнений). Виявили лікарняний на сайті ПФУ. Які дії роботодавця?
  01.02.202361