• Посилання скопійовано

Звільнення останнім (не робочим) днем місяця

Працівник від початку війни виїхав за кордон, про що роботодавця не повідомив. За допомогою пошти отримано заяву на звільнення з 31.07.2022 р. за власним бажанням, яка написана 25.07.2022 р. Остаточний розрахунок з працівником (компенсація) проведено 29.07.2022 р. (останнім робочим днем). Як бути з датою наказу про звільнення, якщо дата в заяві з 31 липня припадає на вихідний день - неділю?

Чинне трудове законодавство не містить заборони щодо звільнення працівників у вихідний або святковий день. Але є деякі моменти.

При звільненні працівника має бути дотримана:

  • ст. 116 КЗПП щодо проведення остаточного розрахунку в день звільнення (і жодним чином не напередодні);
  • ст. 47 КЗпП щодо видачі копії наказу про звільнення та внесення за бажанням працівника належного запису про звільнення до паперової трудової книжки.  

Згідно з пп. 2.27 Інструкції №58 днем звільнення вважається останній день роботи. 

У ситуації, що розглядається, неділя не є робочим днем ані працівника, ані роботодавця, тому провести звільнення днем, який не є робочим днем працівника не можна! Оскільки бухгалтер не зможе в цей день провести остаточні виплати працівнику. В даному випадку доречно звільнити працівника в п'ятницю або понеділок, дотримуючись вищезазначених норм КЗпП. Жодних винятків щодо звільнення працівників під час дії воєнного стану немає.

Якби працівник працював за графіком і неділя була б для нього вихідним днем, проте робочим для підприємства, згідно графіку роботи, тоді працівника можна було б звільнити, не порушуючи законодавство, та дотримуючись при цьому ст. 116 КЗпП, де зокрема зазначено, що якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

А звільняти у вихідний день варто лише тоді, коли підприємство зможе забезпечити дотримання цих гарантій саме у вихідний день (зокрема, коли працівники кадрової служби та бухгалтерії теж працюють за графіком і є можливість видати працівникові всі документи безпосередньо в день звільнення).

Тож, щоб дотриматися всіх організаційно-правових гарантій, зокрема й щодо видачі в день звільнення трудової книжки (якщо вона зберігається на підприємстві) та копії наказу про звільнення, варто попросити працівника переписати заяву та зазначити дату звільнення 29.07.22 р.

У разі відмови працівника переписувати заяву, наказ на звільнення буде виданий 29.07.22 р., а звільнення проведено 31.07.22 р., іншу дати зазначити не можна, тому що тут підстава - заява, в якій зазначено дату, з якої працівник бажає звільнитися. Оскільки ініціатором звільнення був працівник, то остаточний розрахунок можна провести п’ятницею, 29.07.22 р., і в цей день видати йому копію наказу та трудову книжку, якщо вона зберігалася на підприємстві. 

Зауважимо, що таких ситуацій потрібно уникати, особливо якщо працівник звільняється за угодою сторін за п. 1 ст. 38 КЗпП. Оскільки це тягне за собою фінансову відповідальність підприємства за порушення інших норм трудового законодавства, у розмірі 1 МЗП, за повторне порушення протягом року – 2 МЗП за кожне таке порушення (абз. 9 та абз. 10 ч. 2 ст. 265 КЗпП). 

То ж, якщо трудова книжка зберігається у роботодавця, останній має видати її працівнику належним чином оформивши. У випадку, якщо працівник не з’явився у день розрахунку на підприємство, трудова книжка та копія наказу має надсилатися на вказану адресу у заяві, окрім випадку, якщо працівники перебувають за кордоном.

Зазначимо, що абз. 4 п. 37 Правил №270 у міжнародних поштових відправленнях забороняється пересилати, зокрема, трудові книжки. 

Тому працівник, який перебуває за кордоном, отримати копію наказу та трудову книжку не зможе, а надсилати поштою заборонено. Тому про це складається акт (довільної форми) про неможливість видачі трудових книжок та копій наказів через відсутність працівників в Україні. Отримати трудові книжки працівники зможуть після повернення додому, особисто звернувшись до роботодавця чи її можна надіслати на надану в заяві поштову адресу.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.2024110
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202453
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202437
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024439
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202427