Чи виключається період відпустки без збереження для розрахунку кількості днів відпустки для нарахуванні компенсації при звільненні? Скільки днів належить до компенсації працівникові?
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки, час перебування у відпустці без збереження зарплати зараховується до стажу роботи, що надає право на щорічну основну відпустку.
Отже, під час перебування у відпустці без збереження заробітної плати особа вважається працюючою та такою, що знаходиться в трудових відносинах, тому, така відпустка включається до трудового (загального) стажу.
Тож, при обчисленні днів щорічної відпустки (компенсації) період перебування працівника у відпустці без збереження заробітної плати не потрібно виключати, бо вона входить до стажу роботи.
Таким чином, період відпустки без збереження зарплати з 24.02 по 20.06.2022 р дає право працівнику на дні щорічної відпустки, що підлягають компенсації при звільненні. За період роботи працівника з 08.07.2021 р. по день звільнення 20.06.2022 р., за умови, що працівник не використав жодного дні відпустки, компенсації підлягатиме 24 к.дні ((24:(365-11) х 348 відпрацьовані к.дні) (заокруглення проводиться за математичним правилом).
Правильність визначення розрахункового періоду
Згідно з абз. 2 п. 2 Порядку №100, працівникові, який пропрацював на підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця або фізичної особи, які в межах трудових відносин використовують працю найманих працівників, менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку.
Тож, розрахунковим періодом для нарахування компенсації працівнику буде період серпень 2021 – травень 2022.
Але при розрахунку середньої зарплати час, коли працівнику надавалася відпустка без збереження заробітної плати (ст. 25 та ст. 26 Закону про відпустки) виключається з розрахункового періоду (абз. 6 п. 2 Порядку №100). Тобто при розрахунку потрібно буде виключити 93 к.дні (97 к.дні – 4 святкові, які потрібно повернути, бо вони вже містяться в 11 к.днях) відпустки без збереження зарплати.
Увага! Такий підхід діє за умови, якщо підприємство не перейшло на виконання норм Закону №2136. Про це ми писали тут.
Тому, якщо підприємство перейшло на виконання норма Закону №2136, то починаючи з 24.03.2022 р. то, згідно з ч. 6 ст. 6 Закону №2136 у період дії воєнного стану не застосовуються норми ст. 53 КЗпП, тому робота у вихідні та святкові є звичайними робочими днями і їх не потрібно включати з розрахункового періоду. Про це ми писали тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити