• Посилання скопійовано

Яку суму брати в розрахунок лікарняного, якщо зарплата за місяць більша 15 МЗП?

Працівницю прийнято 08.07.2021р. Лікарняний по вагітності відкритий з 14.02.2022 по 19.06.2022 р. З 05 по 31 січня працівниця була на лікарняному. З 01.01 по 04.01.22 нарахована зарплата 2586,48 грн. та річна премія за 2021 рік в сумі 112 006,28 грн. Для розрахунку декретного у січні в розрахунок взято суму 97500,00 грн (15 МЗП). Чи вірним було врахування річної премії у січні при розрахунку?

Для визначення сукупного доходу звернемось до п. 3 Порядку №1266, яким визначено, що середньоденна заробітна плата обчислюється із нарахованої у розрахунковому періоді заробітної плати, на яку нарахований ЄСВ. 

Відповідно до п. 32 Порядку №1266 середня заробітна плата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах і допомоги по тимчасовій непрацездатності, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця обчислюється роботодавцями на підставі відомостей, що включаються до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що подаються до ДПС.

Така інформація міститься в Додатку 1 об’єднаної звітності, зокрема, відомості у вигляді заробітної плати, які дають підстави для визначенні сукупного доходу.

Якщо підприємство нараховує працівнику дохід у вигляді заробітної плати, які оподатковуються ЄСВ, зокрема винагорода (премія) за підсумками роботи за рік, то така сума, включається до сукупного доходу в повному обсязі, але з огляду на максимальну величину бази нарахування єдиного внеску (ч. 3 ст. 7 Закону про ЄСВ). 

Отже, при розрахунку середньої зарплати для лікарняних річна премія, місяць нарахування якої потрапив у розрахунковий період, включається повністю, оскільки абз. 1 п. 3 Порядку № 1266 не містить ніяких винятків щодо премій.  На частини не ділимо (не плутаємо з розрахунком відпускних за Порядком №100!). Навіть, якщо місяць за який нараховано премію відрізняється від місяця у якому її нарахували. 

Але! Тут має виконуватися одна умова - у місяці нарахування річної премії працівник має відпрацювати хоча б один день. Відповідно виключенням є: якщо працівник не працював повний календарний місяць з поважних причин, тоді такий місяць виключається із розрахунку. Якщо в цьому місяці була нарахована премія, до розрахунку вона теж не включається (абз. 2 п. 3 Порядку № 1266).

Таким чином, якщо нарахована зарплата працівнику у відповідному місяці (січні 2022) перевищує 15 мінімальних зарплат (з 1 грудня 2021 р. 97500 грн) – це максимальне обмеження, на яке нараховується ЄСВ, то до розрахунку сукупного доходу можна включити тільки заробітну плату, яка не перевищує визначену межу.

Тож, споглядаючи на ситуацію, що виникла, дії бухгалтера при розрахунку лікарняного по вагітності та пологам вірні.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    Сьогодні 12:015
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    Сьогодні 11:0712
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202455
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024107
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024489