• Посилання скопійовано

Зарплата в іноземній валюті: індексація

У жовтні 2021 р. встановили зарплату у доларах США. Виплата відбувається в гривні за курсом НБУ на 1 число місяця. Із жовтня 2021 р. по лютий 2022 р. еквівалент в гривні зріс у зв’язку з зростанням курсу. З березня еквівалент у гривні не змінювався. Який місяць вважається базовим для цілей нарахування індексації - місяць збільшення окладу чи місяць у якому зріст гривневого еквівалента менше суми індексації?

Відповідно до ст. 23 Закону про оплату праці заробітна плата працівників підприємств на території України виплачується у грошових знаках, що мають законний обіг на території України.

Тобто законодавством не заборонено встановлювати оклади в іноземній валюті та прописувати їх у колективному договорі з зазначенням курсу за яким слід здійснювати перерахунок, але виплата самої зарплати має здійснюватися в гривнях.

Мінсоцполітики у листі від 22.08.2013 р. №923/13/84-13 рекомендує брати курс НБУ, що діє на момент нарахування зарплати. Проте, курс може бути встановлено роботодавцем на будь-яку дату, навіть фіксований.

Згідно з п. 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (посадовими окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Тобто виплата зарплати працівникам у гривнях, з прив’язкою до іноземної валюти, підлягає індексації.

Так, у п. 5 Порядку №1078 зазначено, що працівникам підприємств i організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” та положень цього Порядку.

Як відомо, за загальним правилом, базовим місяцем для проведення індексації є місяць підвищення посадового окладу. А от зменшення посадових окладів, наприклад, у зв’язку зі зміною істотних умов праці, ніяким чином не впливає на зміну базового місяця для проведення індексації.

Тобто індексацію слід проводити залежно від коливання курсу іноземної валюти на дату нарахування/встановлення, залежно від його збільшення.

Тож, базовим місяцем буде місяць в якому відбулося зростання курсу іноземної валюти. А у випадку, якщо курс зростає щомісяця, то, відповідно, змінюється і базовий місяць для нарахування індексації. При зменшенні курсу, у відповідному місяці, зміна базового місяця не відбувається.

Отже, якщо заробітна плата має прив’язку до курсу іноземної валюти на 1 число кожного місяця, то враховуючи, що з жовтня 2021 р. по лютий 2022 р. відбувалося зростання курсу, а з березня курс не змінювався, то лютий 2022 р. буде базовим місяцем для нарахування індексації у березні 2022 р. і в інших місяцях, допоки курс валюти в якомусь місяці не збільшиться.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Відображення мобілізованих та декретниць у рядку 3070 звіту №1-ПВ
    Чи враховуються мобілізовані та жінки в декретній відпустці в рядок 3070 звіту з праці №1-ПВ (квартал)?
    Сьогодні 08:0375
  • Утримання аліментів з суми лікарняних від ПФУ
    Працівник вже 1,5 місяці на лікарняному. Лікарняні приходять із ПФУ на спеціальний рахунок. Всі податки ПДФО та ВЗ сплачується з того рахунка. Є виконавчий лист на аліменти, 40% стягнення. Чи можу я оплачувати аліменти із лікарняних за рахунок ПФУ?
    21.05.20251 1212
  • Пільги колишнім військовим після виходу на роботу
    Чи потрібно сплачувати податки із зарплати за військового, який вийшов працювати після проходження військової служби (війни)? Чи є якісь пільги для демобілізованих осіб?
    15.05.20251 153
  • Звільнення працівника: період та дні до компенсації
    Працівник був у відпустці 14 днів у 2024 р. Як правильно підрахувати компенсацію за невикористану відпустку? Відпрацьовано працівнком рівно 1 рік на підприємстві, звільнився в травні 2025 р. Прийнято на роботу з 01.05.2024 р . Який період для розрахунку брати: з місяця після використаної відпустки чи за весь період, який працівник працював? Чи були зміни при підрахунку компенсації? У працывника залишилось 10 днів невикористаної відпустки. Якщо він звільнився 15 травня, чи правильно буде врахувати цей період для компенсації, чи брати місяць звільнення до розрахунку?
    13.05.20257877
  • Лікарняний у відпустці без збереження зарплати
    Співробітник написав заяву без збереження заробітної плати на 90 днів, в цей період був відкритий лікарняний. Як тепер бути?
    08.05.20251 816