• Посилання скопійовано

Лікарняний по вагітності та пологах: який розрахунковий період?

05.02.21 р. надано лікарняний по вагітності і пологах, працівниця працює з 28.05.2020 р. Який буде розрахунковий період? Як нарахувати декретні? Які податки і в якому обсязі потрібно сплатити? Хто сплачує ЄСВ в розмірі 22%: Фонд страхування чи роботодавець? Як заповнити заяву-розрахунок? В які строки потрібно подати до Фонду?

Відповідно до п. 3 Порядку №1266, середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований ЄСВ, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - зокрема, передбачено виключення із розрахункового періоду днів відпустки без збереження заробітної плати без уточнення її видів.

Отже, якщо в розрахунковому періоді у працівника була відпустка без збереження заробітної плати, то цей час вважається невідпрацьованим з поважних причин, а отже, виключається з розрахункового періоду та не зменшує суму виплат за лікарняними від Фонду. Про це ФСС зазначає тут.

Згідно з п. 26 Порядку №1266, розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців за місцем роботи, де стався страховий випадок, починаючи з місяця, що передує місяцю настання страхового випадку.

Якщо застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше ніж 12 календарних місяців за місцем роботи, де стався страховий випадок, середня заробітна плата обчислюється за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа).

Тобто, в даному випадку розрахунковим періодом є червень 2020 р. - січень 2021 р.

Допомога по вагітності та пологах виплачується в розмірі 100% середньої зарплати незалежно від страхового стажу працівниці. Обчислення середньоденної зарплати проводять з розрахунку на 1 календарний день. Тобто, оплаті підлягають усі календарні дні відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами.

Про оподаткування лікарняних по вагітності і пологах ми писали тут.

Як правильно провести розрахунок лікарняного по вагітності і пологах ми писали тут.

Заява-розрахунок на отримання допомоги по вагітності та пологам заповнюється аналогічно заяві-розрахунку на звичайний лікарняний, тобто:

  • в графах 2-4 ПІБ;
  • у графі 5 – ІПН;
  • у графі 6- якщо основне місце роботи "1" якщо сумісник - "2";
  • в графах 7- 9 - серію та номер листка непрацездатності (його дубліката). Якщо в лікарняному листі підкреслено "Первинний" до графи 9 проставляється "1", "Продовження листка №" — "2";
  •  у графі 10 - причина непрацездатності - "8" вагітність та пологи;
  • в графах 11-12 - період непрацездатності;
  • в графах 13-14 - кількість днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, що підлягають оплаті;
  • в графах 15-16 - сума (в гривнях з копійками);
  •  у графі 22 - страховий стаж.

Роботодавць подає заяву-розрахунок до ФСС упродовж 5 робочих днів від дати затвердження протоколу засідання комісії із соціального страхування підприємства (рішення уповноваженого) щодо призначення матеріального забезпечення (абз. 2 п. 2 Порядку №12).

Зауважимо, що після проведення виплат працівнику за рахунок коштів ФСС роботодавець повинен надіслати повідомлення про проведення виплат за формою, наведеною у додатку 2 Порядку №12 (п. 10 Порядку №12).

Щодо ЄСВ з суми допомоги, яку нараховує та сплачує роботодавець, читайте тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Щорічний медогляд неповнолітніх працівників
    На підприємстві працює співробітник, якому ще немає 21 року. Під час прийняття на роботу він пройшов медкомісію. Перший медогляд завершився в лютому і поки ще не провели нового медогляду, позаяк підприємство лише зараз проводить атестацію робочих місць. Чи це допустимо?
    31.03.2025191
  • Оплата профкомом медичної допомоги працівникам та їх сім'ям
    Профком планує укласти договір про надання медичної допомоги строком на один рік для працівників підприємства відповідно до умов колективного договору. Договір містить додаток із зазначенням ПІБ працівників компанії та членів їхніх сімей та суми. Чи повинна профспілка сплачувати податки при перерахуванні такої суми? Чи можна скористатися пп. 165.1.19 ПКУ? Яка ознака доходу в додатку 4ДФ?
    28.03.202526
  • Як підприємству реагувати на лист від ТЦК з вимогою до працівника пройти ВЛК?
    Проходили звіряння з ТЦК та СП, отримали лист про недолік, а саме про необхідність пройти ВЛК співробітнику. Як реагувати на це? Чи є у підприємства обов'язок відповідати ТЦК за цим листом? Чи є обов'язком наказом чи іншим документом повідомляти працівника, згідно з яким виявлено недолік? Якщо так, які строки і штрафи?
    21.03.20251 5772
  • Зміни у складі інвентаризаційної комісії при звільненні працівника і прийманні на роботу іншого
    На підприємстві працює три працівники, які входять до складу інвентаризаційної комісії. Один працівник звільняється, а іншого підприємство приймає через два тижня. Як видати наказ про зміну в складі інвентаризаційної комісії? Є думка видати два накази: на дату звільнення працівника та на дату прийняття нового працівника, де у першому наказі прибрати зі складу інвентаризаційної комісії звільненого працівника, а у другому - добавити до складу інвентаризаційної комісії нового працівника. Аналогічно таке здійснити до наказу про експертну комісію. Чи правильно так робити?
    17.03.2025437
  • Розрахунок компенсації при звільненні працівника
    Працівник звільняється 18.03.2024 р. і має невикористані дні відпустки за період 2022-2023 рр. та 2024-2025 рр. Як правильно обчислити середньоденний розрахунок компенсації?
    14.03.20252914