• Посилання скопійовано

Врахування матеріальної допомоги при розрахунку відпускних

Підприємство виплачує працівникам матеріальну допомогу по мірі можливості, але це буває не весь рік, а близько 7-10 місяців на рік. Чи потрібно включати матеріальну допомогу до розрахунку відпускних?

Відповідно до Порядку №100, обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.

Працівнику, який пропрацював на підприємстві, в установі, організації  менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку.

Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи.

Але перед початком розрахунку відпускних потрібно врахувати виплати, які включаються (п. 3 Порядку № 100) та виплати, які не включаються (п. 4 Порядку № 100) при обчисленні середньої.

Згідно з пп. «б» пп. 4 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її  збереження згідно з чинним законодавством, не враховуються, одноразові виплати   (компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога, допомога працівникам,  які виходять на пенсію, вихідна допомога тощо).

Таким чином, сума виплаченої будь-якої матеріальної допомоги (тобто, незалежно від того, має вона зарплатний характер (має ознаку систематичності, надана всім або більшості працівникам на оздоровлення, тощо), чи незарплатний характер (разового характеру, що надається окремим працівникам у зв’язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання)), яка припадає на розрахунковий період відпустки, виключається при розрахунку середньої заробітної плати для оплати для оплати часу такої щорічної відпустки.

Що стосується того, чи вважати матеріальну допомогу, яка надається 7 – 10 разів на рік, одноразовою виплатою, зазначимо, що оскільки така матдопомога надається виключно за рішенням керівництва та нічим не зумовлена, можна вважати, що вона належить до одноразових виплат, адже нічим, крім бажання керівництва, вона не зумовлена і в будь-який момент може бути відмінена або поновлена.

Також звертаємо увагу, що наразі є  проект змін до Порядку № 100, про які ми писали тут. Проте змін щодо матеріальної допомоги не відбулося – вона так само виключається з розрахунку середньої зарплати, як і згідно діючої редакції Порядку № 100.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    03.05.20246
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    03.05.202414
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202455
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024107
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024490