Як повинно бути?
Резерв створених відпусток мав би бути нарахований вже в 2018 році записом Дт 23, 91-94 Кт 471. При подальшому наданні відпусток, їх сума повинна була списуватись з такого резерву записом Дт 471 Кт 661, 651. При цьому залишок невикористаного резерву в кінці 2018 році перераховується відповідно з графіком відпусток на 2019 рік – тобто формує початкове сальдо по резерву на 2019 рік.
Виправлення помилки 2018 року
Що буде в результаті, якщо резерв не було нараховано? Фактично витрати на відпустку відносилися до складу витрат (зокрема, якщо і сума нарахованого резерву потрапила б до витрат). Однак зазвичай резерв на виплату відпусток є більшим, аніж фактичний показник витрат на виплату відпусток на кінець року.
Таким чином, фактично підприємство у 2018 році занизило суму витрат на різницю між розміром резерву, який повинен фактично бути нарахований у 2018 році та розмір відпусток (а також сум ЄСВ).
За п. 4, 5 П(С)БО 6 виправлення помилок здійснюється так:
- виправлення помилок, допущених при складанні фінзвітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку);
- виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінзвітності.
Отже, підприємство саме 01.01.2019 р. складає бухгалтерську довідку і донараховує зазначену вище різницю записом Дт 44 Кт 471. При цьому, такий платник податку подає уточнюючу декларацію з податку на прибуток (в якій необхідно відобразити правильну суму фінансового результату до оподаткування) разом з виправленою фінансовою звітністю.
Зверніть увагу, що наприкінці 2018 року підприємство повинно було проінвентаризувати резерв, визначивши його суму на 2019 рік.
Виправлення помилки за 2019 рік
Перш за все зауважимо, що у 2019 році підприємство повинно витрати на відпустку списувати не на витрати підприємства, а з суми нарахованого резерву (тобто запис повинен бути: Дт 471 Кт 661, 651). Таким чином, оскільки підприємство враховувало суми відпускних у витрати підприємства, воно фактично завищило суму своїх витрат (оскільки витрати на формування резерву повинні бути віднесені до звітного періоду 2018 року).
Помилки поточного року виправляються у поточному році за допомогою методу «червоне сторно» помилкових бухгалтерських записів (зокрема, нарахування відпускних за рахунок витрат), та відображення правильних записів (нарахування відпусток з відповідного резерву).
Бухгалтерська довідка в такому випадку буде мати такі бухгалтерські записи:
- Дт 23, 91, 92, 93, 94 — Кт 661, 651 - сума з «-»;
- Дт 471 — Кт 661, 651 (в межах резерву) і Дт 23, 91, 92, 93, 94 — Кт 661, 651 (понад резерв).
Зверніть увагу, що в такому випадку підприємство також повинно подати уточнюючу декларацію з податку на прибуток за І та ІІ квартал, оскільки фактично воно занизило (за рахунок витрат на відпустку) суму фінансового результату до оподаткування.
При цьому, не зважаючи на те, якою датою підприємство виправить таку помилку у поточному році (3 квартал), такий платник повинен буде все одно уточнити показники Декларації за І квартал та півріччя, оскільки податкова декларація з податку на прибуток подається наростаючим підсумком.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись