Щодо ЄСВ зазначимо, що згідно з ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ сплачується роботодавцем за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. При цьому ЄСВ сплачується під час кожної виплати заробітної плати, одночасно з видачею зазначених сум. Винятком є випадки, якщо ЄСВ, нарахований на ці виплати, вже сплачений або за результатами звірення є переплата, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй (про це, далі).
ПДФО та військовий збір сплачується за порядком, встановленим у ст. 168 ПКУ. Зокрема, податки сплачуються до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.
Зверніть увагу, що банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування «зарплатних» податків до бюджету.
Відповідно до ст. 115 КзпП та ст. 24 Закону про оплату праці, заробітна плата повинна виплачуватися не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Тому частина заробітної плати за першу половину місяця на практиці має назву аванс. Розмір авансу визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, але він не повинен бути меншим, ніж оплата за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника. Як правило, розмір авансу передбачається у відсотках за відношенням до посадового окладу особи, а також у більшості випадків до авансу не включаються премії, доплати та надбавки (до речі, утримання ПДФО здійснюється без застосування ПСП). Такі суми вже визначаються та нараховуються згідно з табелем обліку робочого часу.
Враховуючи, що аванс є виплатою заробітної плати за першу половину місяця, банк контролює наявність платіжок на «зарплатні» податки. І вище ми зауважили, що винятком може бути випадок, коли ЄСВ, нарахований на ці виплати, вже сплачений або є переплата.
Власне Порядок №453 регулює механізм прийняття банками розрахункових документів на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які, відповідно до Закону про ЄСВ, нараховується єдиний внесок.
У разі подання до банку одночасно із розрахунковими документами на виплату заробітної плати за відповідний період документального підтвердження раніше сплаченого ЄСВ або оригіналу довідки-розрахунку, погодженого з контролюючим органом, банк відповідно до п. 4 Порядку №453 має видати суму, зазначену в розрахунковому документі. Документальним підтвердженням раніше сплаченого ЄСВ є розрахункові документи (документи на переказ готівки) про перерахування ЄСВ (у тому числі з поточного рахунку, відкритого в іншому банку), у яких у реквізиті «Призначення платежу» платник зазначив період, за який заробітна плата нарахована, а банк платника заповнив реквізит «Дата виконання».
Отже, у разі погодження контролюючим органом Довідки-розрахунку на виплату заробітної плати з від'ємним значенням рядка 5 «Сума єдиного внеску, яка зазначається в розрахунковому документі, та підлягає перерахуванню (р. 2 + р. 3 - р. 4)», банк приймає таку довідку-розрахунок до виконання за умови документального підтвердження сплаченого ЄСВ. І ніяких порушень щодо термінів сплати «зарплатних» податків не має (додатково див. ІПК від 12.10.2018 р. №4413/6/99-99-13-02-01-15/ІПК та наш коментар).
Довідка-розрахунок складається роботодавцем у трьох примірниках за формою згідно з додатком 1 до Порядку №453.
Також податківці повідомляють, що до приведення Порядку №453 у відповідність до сьогоднішнього законодавства у Довідці-розрахунку потрібно зазначати суму ЄСВ, яка становить 1/5 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної у розрахункових документах. У разі підтвердження у Довідці-розрахунку буде примітка «Погоджено відповідно до встановленого з 01.01.2016 р. Законом №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» розміру єдиного внеску» (додатково див. лист ДФС від 09.01.2018 р. №77/6/99-99-13-02-01-15/ІПК).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити