Відповідно до п. 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), значення індексу споживчих цін у місяці, у якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100%.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Іншими словами, місяць підвищення окладів стає «базовим» місяцем.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абз. 1 цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу, і розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу.
Отже, формально порушення законодавства у такому випадку не виникає. Водночас, такий механізм підвищення доходів працівників може свідчити про відсутність соціальної відповідальності роботодавця та його спроби зменшити витрати на оплату праці незважаючи на наявність інфляції. Думка Держпраці - тут>>
Також нещодавно фахівці Держпраці оприлюднили лист від 07.05.2018 р. №3570/4.1/4.1-ДП-18, у якому розрізняють такі поняття як «ненарахування індексації». Тобто, коли індексація зарплати працівника взагалі не проводилася та «нарахування індексації у неповному обсязі», коли проводилася, але в меншому розмірі, ніж це було передбачено Порядком №1078.
Ненарахування індексації зарплати є порушенням норм ст. 95 КЗпП та, відповідно, мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Отже, якщо індексація працівнику не нараховувалася взагалі (зокрема, і в якомусь одному місяці, якщо в цьому місяці вона повинна була нараховуватися), то роботодавцю загрожуватиме штраф - 10 МЗП за ст. 265 КЗпП.
Порушення правил обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації є порушенням Порядку №1078, не підпадає під визначення мінімальних державних гарантій в оплаті праці, наведених у ст. 12 Закону про оплату праці, та належить до категорії інших порушень. Тобто, якщо хоч якась сума індексації працівнику нараховувалася (за місяці, коли вона повинна була нараховуватися), то роботодавцю загрожуватиме штраф - 1 МЗП. Тобто в 10 разів менше! Докладно тут>>
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись