Про оплату за роботу у нічний час на умовах підсумованого обліку робочого часу читайте тут та тут>>
Відповідно до ст. 61 КЗпП на деяких видах робіт, де за умовами роботи не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускається за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства запровадження підсумованого обліку робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин (ст. 50 і 51 КЗпП). Режим «одна доба через три» найчастіше застосовується при підсумованому обліку робочого часу, адже він допускає відпрацювання понаднормових годин, але не більше 120 годин на рік (ст. 65 КЗпП).
При цьому в ч. 3 ст. 107 КЗпП передбачено, що працівникам, які одержують місячний оклад робота у святковий і неробочий день (ч. 4 ст. 73 КЗпП) оплачується в розмірі:
- одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу;
- подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.
У зазначеному вище розмірі оплачуються години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день.
Щодо роботи у нічний час, то її оплачують у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час (ст. 108 КЗпП).
Тривалість нічної роботи зрівнюється з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва. При цьому нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку (ст. 54 КЗпП).
Також зазначимо, що відповідно до п. 6 Методичних рекомендацій №138 обліковий період установлюється в колективному договорі підприємства. Він охоплює робочий час та години роботи у вихідні і святкові дні, години відпочинку. Щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, встановлена графіком, може коливатися протягом облікового періоду, але загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді.
Обліковим періодом при підсумованому обліку робочого часу, як правило, є місяць.
У п. 10 Методичних рекомендацій №138 зазначено, що при підсумованому обліку робочого часу час, відпрацьований понад норму тривалості робочого часу за обліковий період, вважається надурочним і оплачується згідно зі ст. 106 КЗпП. Тобто, всі надурочні години оплачуються в подвійному розмірі в кінці облікового періоду.
У разі підсумованого обліку робочого часу робота у святкові та неробочі дні (ст. 73 КЗпП) за графіком включається в норму робочого часу за обліковий період, установлену на підприємстві. Години роботи, що перевищуюсь цю норму, вважаються надурочними і оплачуються в подвійному розмірі. Тому під час підрахунку надурочних годин у випадку підсумованого обліку робочого часу робота у святкові і неробочі дні, проведена понад установлену на підприємстві норму робочого часу, за обліковий період не враховується, оскільки вона вже оплачена в подвійному розмірі (п. 11 Методичних рекомендацій №138).
Усе про зарплату і кадри –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись, як це виглядає?
Підсумований облік робочого часу кожного працівника здійснюється за табелем виходів на роботу та затвердженим графіком роботи (змінності) за обліковий період. Облік робочого часу по кожному працівнику має провадитись наростаючим підсумком з початку встановленого облікового періоду.
Ведення табельного обліку робочого часу на підприємствах, в установах і організаціях регламентується наказом Держкомстату України від 05.12.2008 р. №489 «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці».
У табелі обліку використання робочого часу робляться відмітки про фактично відпрацьований час, відпрацьовані за місяць години, в т. ч. надурочні, вечірні, нічні години роботи, а також години роботи у святкові та неробочі дні тощо.
У табелі обліку використання робочого часу (типова форма №П-5) передбачено проставляння таких умовних позначень:
- нічні години роботи – РН або 04;
- години роботи у вихідні та святкові дні – РВ або 06.
Мінсоцполітики у листі від 18.08.2017 р. №1537/0/102-17 «Щодо оплати праці у нічний час, святкові та вихідні дні при підсумованому обліку робочого часу» повідомило таке.
У кінці кожного місяця працівникам, які працюють при підсумованому обліку робочого часу, провадиться нарахування належної їм заробітної плати згідно з діючими умовами оплати праці: нарахування основної заробітної плати, доплат і надбавок, у т. ч. за роботу у нічний час, роботу у святкові і неробочі дні тощо, а по закінченню облікового періоду (кварталу, півріччя, року) у випадку наявності надурочних годин провадиться оплата надурочної роботи.
Враховуючи, що нормою тривалості робочого часу в обліковому періоді для працівників є норма, яка встановлена їм графіками змінності, то при визначенні годинної ставки для оплати нічного часу, фактично відпрацьованих годин у святкові та вихідні дні необхідно місячний оклад працівника розділити на норму тривалості робочого часу на відповідний місяць, затверджену правилами внутрішнього трудового розпорядку для даного підрозділу (працівника).
Приклад. Тривалість робочого часу при 40-годинному робочому тижні у травні 2018 року становить 159,0 годин. Зміна починається о 8:00 ранку. Фактично охоронцем відпрацьовано 192 години, з них нічних 64 години (з них 6 годин у святковий день). Розмір окладу – 5000 грн; Надбавка за роботу у нічний час – 40%.
Розрахунок оплати праці за травень 2018 року:
- посадовий оклад за 159 годин - 5000,00 грн;
- доплата за надурочну роботу 2075,47 грн (5000 : 159 х (192 - 159) х 2);
- надбавка за роботу у нічний час 805,03 грн (5000 : 159 х 64 х 40%).
Всього нараховано: 7880,50 грн (5000,00 + 2075,47 + 805,03).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити