• Посилання скопійовано

Оплата за роботу у нічний час на умовах підсумованого обліку робочого часу

Сторож підприємства працює на умовах підсумованого обліку робочого часу. У жовтні працівник відпрацював 185 годин (з них 82 години в нічний час). Посадовий оклад 3200 грн. Яка норма тривалості робочого часу для працівника для розрахунку оплати за роботу в нічний час - 185 годин чи 167, як встановлено законодавством?

Щодо норм робочого часу 

При підсумованому обліку робочого часу норми робочого слід розглядати у трьох варіантах:

  • Календарна норма робочого часу;
  • Розрахункова норма робочого часу
  • Місячна локальна норма робочого часу.

Календарна норма робочого часу – нормальне число робочих годин за обліковий період за умови повного використання робочого часу, протягом якого працівник зобов’язаний виконувати свої обов’язки, визначені трудовим договором і правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Не враховуються в календарній нормі робочого часу нез’явлення у зв’язку з відпустками, тимчасовою непрацездатністю, виконанням державних і громадських обов’язків. В розрахунковій нормі робочого часу враховуються нез’явлення.

Розрахункову норму робочого часу використовують як величину, з якою після закінчення облікового періоду порівнюється фактична кількість відпрацьованого часу працівником під час підрахунку перепрацювання (надурочних) або не відпрацювання норми (простій не з вини працівника).

Місячна локальна норма робочого часу – норма робочого часу за затвердженим графіком роботи структурного підрозділу місяця в обліковому періоді.

Деякі працівники можуть працюювати за індивідуальним графіком, облік їх робочого часу відбувається підсумовано і кількість відпрацьованих ними протягом місяця годин інша, ніж у решти працівників. 

За підсумованого обліку робочого часу графіки роботи (змінності) мають розроблятися так, щоб тривалість:

  • перерви в роботі між змінами (включаючи перерву на обід) була не меншою від подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (ч. 1 ст. 59 КЗпП);
  • щотижневого безперервного відпочинку має бути не менш ніж 42 год (ст. 70 КЗпП).

1) За підсумованого обліку робочого часу робота працівників регулюється графіками роботи (змінності), які розробляються роботодавцем і погоджуються з виборним органом первинної профспілкової організації, а в разі його відсутності можуть бути передбачені в колективному договорі;

2) Підсумований облік робочого часу кожного працівника здійснюється за табелем виходів на роботу. Облік робочого часу щодо кожноого працівника має провадитись наростаючим підсумком з початку встановленого облікового періоду.

3) Обліковий період встановлюється в колективному договорі підприємства і може вимірюватися місяцем, кварталом, півріччям або роком. Норма робочого часу за обліковий період визначається за календарем з розрахунку 6-денного робочого тижня, 7-годинного робочого дня (чи відповідного скороченого робочого дня) з урахуванням скороченого робочого часу напередодні вихідних днів (до 5 годин) і напередодні святкових та неробочих днів (на 1 годину). Щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, встановлена графіком, може коливатися протягом облікового періоду, але загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді;

4) Час, відпрацьований понад нормальну тривалість робочого часу, визначається як різниця між фактично відпрацьованим часом роботи згідно з табелем обліку робочого часу та нормою тривалості робочого часу за обліковий період. Час, відпрацьований понад норму тривалості робочого часу за обліковий період, вважають надурочним (оплачують згідно зі ст. 106 КЗпП). Оплата за всі години надурочної роботи провадиться в кінці облікового періоду. Але робота понад норму робочого часу, передбаченого графіком в окремі дні, тижні, місяці облікового періоду, при збереженні норми робочого часу за обліковий період, не є надурочною роботою;

5) У разі підсумованого обліку робочого часу робота у святкові та неробочі дні (ст. 73 КЗпП) за графіком включається в норму робочого часу за обліковий період, установлену на підприємстві. Години роботи, що перевищують цю норму, вважаються надурочними і оплачуються в подвійному розмірі.

Також важливим питанням, що стосується оплати за роботу у нічний час і яку норму застосовувати – це обліковий період.

Обліковий період установлюється в колективному договорі підприємства. Він охоплює робочий час і години роботи у вихідні і святкові дні, години відпочинку. Щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, встановлена графіком, може коливатися протягом облікового періоду, але загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді. 

Обліковим періодом при підсумованому обліку робочого часу, як правило, є місяць. В окремих випадках застосовуються інші облікові періоди - декада (10 календарних днів місяця), квартал, півріччя, рік тощо. Для окремих категорій працівників морського, річкового та залізничного транспорту обліковим періодом може бути тур (час з моменту явки на роботу для поїздки до моменту явки на роботу для наступної поїздки) (п.6 Методичних рекомендацій №138).

У  листі від 18.08.2017 р. №1537/0/102-17 фахівці Мінсоцполітики зупинилися на порядку розрахунку годинних ставок для оплати роботи у нічний час, святкові та вихідні дні для працівників, яким встановлено підсумований облік робочого часу з обліковим періодом квартал (півріччя, рік).

Всі питання застосування підсумованого обліку робочого часу встановлено ст. 61 КЗпП. За нею розпорядок робочого дня і графіки змінності мають бути побудовані так, щоб робочий час, який зобов'язані відпрацювати працівники за обліковий період, відповідав установленій законодавством нормі робочих годин, що припадає на цей період (квартал, півріччя, рік).

У кінці кожного місяця працівникам, які працюють при підсумованому обліку робочого часу, провадиться нарахування належної їм зарплати згідно з чинними умовами оплати праці: нарахування основної заробітної плати, доплат і надбавок, у тому числі за роботу у нічний час, роботу у святкові і неробочі дні тощо.

А вже після закінчення облікового періоду (кварталу, півріччя, року) у випадку наявності надурочних годин провадиться оплата надурочної роботи.

На підставі цих особливостей фахівці Мінсоцоплітики вказали, що є нормою тривалості та як нарахувати оплату праці за святковий день у такому випадку.

А саме: нормою тривалості робочого часу в обліковому періоді для працівників є норма, яка встановлена їм графіками змінності.

Тому при визначенні годинної ставки для оплати нічного часу, фактично відпрацьованих годин у святкові та вихідні дні необхідно місячний оклад працівника розділити на норму тривалості робочого часу на відповідний місяць, затверджену правилами внутрішнього трудового розпорядку для даного працівника.

 

Про підсумований облік робочого часу також читайте тут:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245641
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 6404
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202444
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023211
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 107