• Посилання скопійовано

Донарахування й виплата індексації за минулий період: чи буде штраф?

Виявлено помилку при нарахуванні індексації, а також в одному місяці вона не нараховувалася. Чи можливо на даний час провести виправлення та індексацію? Чи підлягає це під штраф Держпраці?

У випадку непроведення індексації зарплати працівників роботодавця можна  притягти до відповідальності згідно зі ст. 265 КЗпП, а посадових осіб — ч. 1 ст. 41 КУпАП. Якщо існує ризик кваліфікувати таку невиплату як «безпідставна» протягом більше 1 місяця, то можливе притягнення керівника й до кримінальної відповідальності (ст. 175 ККУ). 

Індексація  - це одна з державних мінімальних гарантій в оплаті праці відповідно до ст. 12 Закону про оплату праці. На цьому також акцентували увагу фахівці Держпраці у своєму листі від 19.05.2016 р. №5548/4/4.3-ДП-16.

Індексація заробітної плати є мінімальною державною гарантією в оплаті праці. За її недотримання юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, нестимуть відповідальність у вигляді штрафу у 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Тобто не індексувати зарплату не можна. Та все ж, якщо зарплату не проіндексовано, то її слід індексувати за минулий період і доплатити суму індексації працівникам.

При цьому рекомендуємо дану подію (донарахування індексації) зафіксувати у бухгалтерській довідці

 

Звітність

У ф.№1ДФ суми індексації заробітної плати, зокрема за попередні періоди, відображаються у тому кварталі, у якому проводиться таке нарахування (виплата).

 

ЄСВ

Згідно з пп. 3 п. 3 розділу IV Інструкції №449, якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв'язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, суми донарахованої заробітної плати включаються до заробітної плати місяця, у якому були здійснені такі донарахування. Тобто суми зарплати та донарахованої індексації так би мовити «згортаються». Див. лист ДФСУ від 10.05.2017 р. №7955/5/99-99-13-01-01-16.

Таким чином, вважаємо, якщо індексацію буде нараховано і виплачено працівникам за минулі періоди, то підстав для нарахування штрафних санкцій від Держпраці  не буде. Також про це ми писали тут>>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Підписання документів директором у відпустці
    Чи може директор перебуваючи у відпустці здавати звіти, робити платежі (діяльність на підприємстві відсутня)? Чи потрібен додатковий наказ на право підпису під час відпустки?
    24.07.202549
  • Коригування недоплати за лікарняним після отримання коштів з ПФУ
    Якщо в заявці-розрахунку первинного лікарняного вказано меншу суму для оплати з фонду на 2,51 грн, ніж би мало бути, а кошти поступили на рахунок 10.07.2025 р., то як слід вчинити: виплатити ці кошти працівнику, а в подальшому відкоригувати, бо працівник продовжує хворіти, чи повернути кошти до Фонду, а потім створити нову заявку?
    24.07.202572
  • Відрядження за кордон за рахунок приймаючої сторони: добові та документи
    Чи потрібно виплачувати добові співробітнику, який їде у закордонне відрядження, якщо всі витрати покриває приймаюча сторона? Чи достатньо для оформлення такого відрядження лише наказу і чи потрібні підприємству додаткові документи, якщо у запрошенні вказано повне покриття витрат?
    24.07.202527
  • Відрахування аліментів з орендної плати за сільгосппаї
    Відрахування аліментів з орендної плати за паї відбувається з 08.04.2025 р. Якщо оренда виплачується 1 раз в рік, то й аліменти потрібно тоді ж сплатити? Чи потрібно розрахувати суму оренди з 8.04 до кінця року (тобто не вся сума за рік) і з неї відрахувати?
    24.07.202517
  • Розрахунок при звільненні працівника після тривалого лікарняного
    Працівник, який перебував на лікарняному майже шість місяців, звільняється. Як правильно розрахувати йому остаточний розрахунок ("розрахункові") та компенсацію за невикористану відпустку? Чи враховується сума лікарняних у розрахунок середньої зарплати і чи нараховуються дні відпустки за період хвороби?
    24.07.20251563