У випадку непроведення індексації зарплати працівників роботодавця можна притягти до відповідальності згідно зі ст. 265 КЗпП, а посадових осіб — ч. 1 ст. 41 КУпАП. Якщо існує ризик кваліфікувати таку невиплату як «безпідставна» протягом більше 1 місяця, то можливе притягнення керівника й до кримінальної відповідальності (ст. 175 ККУ).
Індексація - це одна з державних мінімальних гарантій в оплаті праці відповідно до ст. 12 Закону про оплату праці. На цьому також акцентували увагу фахівці Держпраці у своєму листі від 19.05.2016 р. №5548/4/4.3-ДП-16.
Індексація заробітної плати є мінімальною державною гарантією в оплаті праці. За її недотримання юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, нестимуть відповідальність у вигляді штрафу у 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП).
Тобто не індексувати зарплату не можна. Та все ж, якщо зарплату не проіндексовано, то її слід індексувати за минулий період і доплатити суму індексації працівникам.
При цьому рекомендуємо дану подію (донарахування індексації) зафіксувати у бухгалтерській довідці.
Звітність
У ф.№1ДФ суми індексації заробітної плати, зокрема за попередні періоди, відображаються у тому кварталі, у якому проводиться таке нарахування (виплата).
ЄСВ
Згідно з пп. 3 п. 3 розділу IV Інструкції №449, якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв'язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, суми донарахованої заробітної плати включаються до заробітної плати місяця, у якому були здійснені такі донарахування. Тобто суми зарплати та донарахованої індексації так би мовити «згортаються». Див. лист ДФСУ від 10.05.2017 р. №7955/5/99-99-13-01-01-16.
Таким чином, вважаємо, якщо індексацію буде нараховано і виплачено працівникам за минулі періоди, то підстав для нарахування штрафних санкцій від Держпраці не буде. Також про це ми писали тут>>
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись