• Посилання скопійовано

Індексація грошового забезпечення військовослужбовців

Яким чином визначається базовий місяць для індексації грошового забезпечення військовослужбовців, якщо їм встановлено оклади постановою КМУ від 07.11.2007 р. №1294?

Постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013 (далі – Постанова №1013) передбачено підвищення посадових окладів лише для працівників бюджетної сфери, органів виконавчої влади та інших органів.

Постанова №1013 в частині підвищення посадових окладів не поширюється на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, грошове забезпечення яких здійснюється відповідно до постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військово­службовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 р. №1294.

Втім, ця Постанова внесла також зміни до Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 р. №1078 (далі – Постанова №1078), яка вже поширюється й на військовослужбовців. Тому нові норми щодо проведення індексації, які працюють з 01.12.2015 р., поширюються й на військовослужбовців.

Із 01.12.2015 р. замість базового місяця використовується поняття «місяць, у якому відбулося підвищення». Це місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного грошового утримання, стипендій, виплат із соціального страхування (п. 5 Порядку №1078).

У зв’язку із цим виникає питання як вчинити із визначенням базового місяця для індексації грошового забезпечення військовослужбовців, які працювали ще до 1 грудня 2015 року і продовжують працювати?

У такій ситуації, вважаємо, слід виходити із положення ст. 58 Конституції України, яка передбачає, що нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Отже, дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини (події), що виникли після набуття ними чинності.

Тому, якщо починаючи з 1 грудня 2015 року відбулася одна з подій, пов’язаних із застосуванням нових правил індексації (підвищення окладу за займаною посадою, прийняття на роботу, вихід з декрету, переведення на іншу посаду або інше підприємство), то для таких випадків грошове забезпечення з грудня 2015 року слід індексувати по-новому, якщо ж не відбулася — тоді застосовуються умови індексації, що діяли раніше.

Таким чином, оновлений Порядок №1078 слід використовувати лише до подій та обставин, що настали з 1 грудня 2015 р.

Підсумуємо: місяць підвищення окладів, або так званий базовий місяць з’явиться, якщо починаючи з 1 грудня 2015 року або пізніше буде підвищено розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймає працівник.

Або ж коли працівник-військовослужбовець з 1 грудня 2015 року буде новоприйнятим, «переведеним» або ж таким, що вийшов на роботу з декретної відпустки (для них суму індексації навіть без збільшення окладу також визначаємо по-новому: від місяця останнього підвищення окладу за займаною посадою).

Якщо ж до штатного розпису буде введено нові посади (які раніше не були передбачені), то базовим місяцем буде місяць введення такої посади до штатного розпису.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1521
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 276
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 011
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455