Постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013 (далі – Постанова №1013) передбачено підвищення посадових окладів лише для працівників бюджетної сфери, органів виконавчої влади та інших органів.
Постанова №1013 в частині підвищення посадових окладів не поширюється на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, грошове забезпечення яких здійснюється відповідно до постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 р. №1294.
Втім, ця Постанова внесла також зміни до Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 р. №1078 (далі – Постанова №1078), яка вже поширюється й на військовослужбовців. Тому нові норми щодо проведення індексації, які працюють з 01.12.2015 р., поширюються й на військовослужбовців.
Із 01.12.2015 р. замість базового місяця використовується поняття «місяць, у якому відбулося підвищення». Це місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного грошового утримання, стипендій, виплат із соціального страхування (п. 5 Порядку №1078).
У зв’язку із цим виникає питання як вчинити із визначенням базового місяця для індексації грошового забезпечення військовослужбовців, які працювали ще до 1 грудня 2015 року і продовжують працювати?
У такій ситуації, вважаємо, слід виходити із положення ст. 58 Конституції України, яка передбачає, що нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Отже, дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини (події), що виникли після набуття ними чинності.
Тому, якщо починаючи з 1 грудня 2015 року відбулася одна з подій, пов’язаних із застосуванням нових правил індексації (підвищення окладу за займаною посадою, прийняття на роботу, вихід з декрету, переведення на іншу посаду або інше підприємство), то для таких випадків грошове забезпечення з грудня 2015 року слід індексувати по-новому, якщо ж не відбулася — тоді застосовуються умови індексації, що діяли раніше.
Таким чином, оновлений Порядок №1078 слід використовувати лише до подій та обставин, що настали з 1 грудня 2015 р.
Підсумуємо: місяць підвищення окладів, або так званий базовий місяць з’явиться, якщо починаючи з 1 грудня 2015 року або пізніше буде підвищено розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймає працівник.
Або ж коли працівник-військовослужбовець з 1 грудня 2015 року буде новоприйнятим, «переведеним» або ж таким, що вийшов на роботу з декретної відпустки (для них суму індексації навіть без збільшення окладу також визначаємо по-новому: від місяця останнього підвищення окладу за займаною посадою).
Якщо ж до штатного розпису буде введено нові посади (які раніше не були передбачені), то базовим місяцем буде місяць введення такої посади до штатного розпису.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись