• Посилання скопійовано

Зарплата та інші виплати померлого працівника: оподаткування та звітність

Як правильно оподатковуються та відображаються у звітності виплати, які належать померлому працівнику?

Що робити із виплатами, які належать померлому працівнику, ми розповідали тут >>

Розглянемо нюанси їх оподаткування та відображення у звітності.

ПДФО та військовий збір
Згідно з п. 162.3 ПКУ, у разі смерті платника податку податок за останній податковий період справляється із нарахованих на його користь доходів. Відповідно до цього останнім податковим періодом вважається період, який закінчується днем, на який відповідно припадає смерть такого платника податку. У разі відсутності нарахованих доходів податок сплаті не підлягає.

Відповідно до пп. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп.163.1.1 ПКУ).

Таким чином, належні до виплати суми у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, тобто за час роботи померлого працівника на підприємстві, включаючи день смерті, слід оподатковувати ПДФО (18%) та військовим збором (1,5%) у звичайному порядку.

Всю нараховану і виплачену заробітну плату (тобто й компенсацію за невикористані відпустки, й лікарняні) показують в розділі І форми №1ДФ:

- за загальним правилом у графах 3а та 3,

- суми утриманого і сплаченого ПДФО – у графах 4а та 4,

- у графі 5 вказують ознаку доходу «101»,

- у графі 7 «Дата звільнення з роботи» проставляється дата смерті.

Зазначені доходи та суми військового збору відповідно показуються у р. ІІ форми № 1ДФ.

При цьому податківці у підкатегорії 103.25 «ЗІР» зауважили, що незважаючи на те, що після смерті реєстраційний номер облікової картки особи вважається недійсним, у графі 2 «Податковий номер» слід вказувати такий номер облікової картки померлого працівника (а не, наприклад, номер облікової картки родича померлого, який фактично такі доходи отримав).

Щодо допомоги на поховання
Згідно з пп. «а» пп. 165.1.22 ПКУ
 допомога на поховання померлого працівника, що виплачується з ФСС з ТВП за його останнім місцем роботи, не включається до загального річного місячного (річного) оподатковуваного доходу незалежно від розміру отриманої допомоги. А тому утримувати ПДФО та військовий збір не потрібно ("ЗІР", підкатегорія 103.04).
Відповідно до пп. «б» пп. 165.1.22 ПКУ до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу також
 не включаються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на поховання платнику податку роботодавцем такого померлого платника податку за його останнім місцем роботи (у т. ч. перед виходом на пенсію) у розмірі, що не перевищує подвійний розмір суми, визначеної в абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ (у 2016 році – це 3860 грн). А ось сума перевищення за її наявності (тобто допомога більша за 3860 грн у 2016 році) остаточно оподатковується під час її нарахування (виплати, надання) за ставками 18% (ПДФО) та 1,5% (військовий збір) ("ЗІР", підкатегорія 103.04).  У формі №1ДФ має бути відображена вся сума допомоги, як виплачена за рахунок коштів ФСС з ТВП, так і коштів підприємства. Причому допомога від ФСС з ТВП та неоподатковувана частина від роботодавця показується за кодом ознаки доходу «146», а оподатковувана – «126». Отримувачем допомоги в формі №1ДФ потрібно зазначити саме особу, яка звернулася за допомогою.

 

Єдиний соцвнесок
На виплати, які нараховані померлому працівнику
 за період, який закінчується днем його смерті, ЄСВ нараховується та сплачується на загальних підставах ("ЗІР", підкатегорія 301.03).

Те саме стосується і ситуації, коли родичі померлого працівника приносять лікарний листок після тривалого часу після смерті. ЄСВ нараховується на суму лікарняних у періоді нарахування такого доходу (при цьому застосовується ставка ЄСВ, яка діятиме на момент нарахування). Відповідно такі лікарняні і суми нарахованого на них ЄСВ відображаються у звіті з ЄСВ (додаток 4) в місяці їх нарахування (вже після звільнення працівника)!  Але при цьому в таблиці 6 Звіту обов’язково зазначається період (місяць, рік), за який такий дохід було нарахований. 

На суму допомоги на поховання, як від ФСС з ТВП, так і від роботодавця, нараховувати ЄСВ не потрібно.

Зміни в трудових відносинах відображаються в таблиці 5 Звіту з ЄСВ:
- у реквізитах 9 та 10 – реєстраційний номер облікової картки і П. І. Б. померлого працівника;
- у реквізиті 11 (період трудових відносин) – у графі «дата закінчення» проставляється дата смерті працівника, яка відповідає даті, зазначеній у свідоцтві про смерть;
- у реквізиті 13 (підстави для припинення трудових відносин) – проставляється номер і дата наказу про припинення трудових відносин у зв'язку зі смертю працівника.

Як правильно оформити припинення трудових відносин у разі смерті працівника, - читайте тут >>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оплата відрядження працівнику, який суміщає посади
    Працівник працює прибиральником території та згідно з наказом по підприємству має суміщення за посадою водія з доплатою 50% від окладу водія. Іноді його відправляють у відрядження, виплачуються добові. Чи потрібно відрядження відображати у табелі обліку робочого часу? Чи потрібно платити середньоденну зарплату за дні відрядження ,чи це буде лише оклад плюс суміщення?
    29.04.202440
  • Приклади нарахування зарплати при неповному робочому дні
    Як розраховувати заробітну плату, якщо у наказі про прийняття зазначено такий графік роботи: понеділок по 1 (одній) годині на тиждень з 09:00 до 10:00. Посадовий оклад відповідно до штатного розпису 8 000 гривень на місяць?
    26.04.202474
  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245741
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 6494
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202445