Запитання: Останнє підвищення тарифних ставок відбулось 01.01.2016 р. (1800 грн). Якщо підвищити ставки до 1880 грн з 01.06.2016 грн, то чи буде це вважатись підвищенням зарплати за п. 5 Порядку №1078, базовим місяцем стане червень і індексації в червні не буде (якщо не підвищити, треба нарахувати індексацію 4,1%). Як в такому випадку правильно розрахувати суму індексації випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції та своєчасно підвищити ставки, щоб не нараховувати індексацію (попереднє підвищення 01.04.2015 р. - 1680 грн, тобто 120 грн)? Чи треба підвищувати оклади також на суму не меншу ніж 120 грн?
Відповідь:
Порядок індексації доходів населення затверджено постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078. Саме ним слід користуватися для обрахунку індексації зарплати працівників.
Згідно із п. 5 Порядку №1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Отже, для того, щоб в певному місяці не проводити нарахування індексації, в такому місяці слід так підняти тарифні ставки (оклади), щоб сума підвищення дорівнювала або перевищувала суму індексації, яка мала б бути нарахована працівникам в цьому місяці. Таким чином, в цьому місяці економії на зарплаті немає – працівникові нараховується або підвищена зарплата, або проіндексована зарплата.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Отже, незважаючи на те, що з п. 5 Порядку №1078 зник термін «фіксована сума індексації», на практиці це явище зберігається. І якщо підвищити оклад (тарифну ставку) на суму меншу, ніж індексація, яка мала б нараховуватися працівнику в місяці підвищення, то різниця між сумою такої індексації та сумою підвищення продовжуватиме нараховуватися працівникові далі, до наступного зростання його окладу (тарифної ставки) та нового порівняння суми зростання із сумою місячної індексації. І це не враховуючи індексацію, яка нараховуватиметься працівникові у загальному порядку, вже на суму збільшеного окладу (тарифної ставки)!
Зверніть увагу: з грудня 2015 р. з метою не нарахування індексації недостатньо просто збільшити зарплату працівникові - підвищено має бути саме тарифну ставку (оклад)! Адже, у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. А у разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Приклади проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення наведено у додатку 4 до Порядку №1078. Але можна розглянути й ваші цифри. Припустимо, базовий місяць (місяць підвищення окладу) це січень 2016 р. Оклад працівника складає 1800 грн. Але індексується він в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, отже, в січні-квітні 2016 р. в межах 1378 грн., в травні – листопаді 2016 р. – 1450 грн.
Згідно з даними Мінсоцполітики, перша сума індексації такому працівнику мала б нараховуватися в червні 2016 року в розмірі 59,45 грн. Якщо в такому місяці підняти зарплату на 59,45 грн, то червень 2016 р. стане новим базовим місяцем, і наступні кілька місяців (принаймні, липень-серпень) такому працівнику індексацію нараховувати буде не потрібно.
Можна вчинити й інакше – підняти працівнику оклад, наприклад, у травні 2016 р. Оскільки індексація в такому місяці дорівнює нулю, то підвищення можна зробити на будь-яку суму, хоч і на 1 гривню. Травень 2016 р. в такому випадку стане новим базовим місяцем, і наступні два місяці вже точно такому працівнику зарплата не індексуватиметься (а далі все залежатиме від рівня інфляції в країні). Зауважимо, що таке підвищення можна робити хоч і кожного місяця.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити