За непроведення індексації на сьогодні встановлено відповідальність роботодавця (підприємства) за ст. 265 КЗпП і відповідальність його посадових осіб – за ч. 1 ст. 41 КпАП.
Відповідно до ст. 36 КЗпП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
У разі якщо підприємство не проводить індексацію й досі, то, на нашу думку, має місце триваюче правопорушення, адміністративна відповідальність за яке застосовується в межах строку давності, визначеному ст. 38 КЗпП – 3 місяці з моменту виявлення (адже справи про адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 41 КзПП розглядаються в судовому порядку).
Якщо ж підприємство нарахувало і виплатило індексацію за попередні періоди, і тепер здійснює її вже в установленому порядку, то зазначені правопорушення вже не будуть триваючими, і тому, на нашу думку, після їх вчинення (після здійснення виплати) пройдуть строки давності (3 місяці) і застосувати адмінвідповідальність до посадових осіб за КпАП більше не можна буде.
Однак щодо відповідальності за ст. 265 КЗпП, то строків давності законодавство не встановлює, а отже в разі якщо порушення мало місце після 01.01.2015 р. (дата набрання чинності змін до цієї статті щодо запровадження відповідних санкцій на підприємство-роботодавця), то штраф за ст. 265 КЗпП може бути застосовано (але саме за порушення, вчинені з початку 2015 р). Якщо індексація виплачується починаючи з січня 2015 року, то відповідальність за цією статтею за попередні періоди (до 2015 р.) не може бути застосована.
****
Більше про відповідальність за порушення норм трудового законодавства та оплати праці дивіться у довіднику на ДК-порталі >>
Про відповідальність та штрафи за інші види правопорушень читайте тут >>