• Посилання скопійовано

Відповідальність за непроведення індексації з часу створення підприємства

Якщо підприємство не проводило індексацію зарплат з дня свого утворення, то у якому розмірі застосовуються штрафи за таке порушення у разі його виявлення: у розмірі штрафу, що був встановлений в період, за який не було проведено індексацію, чи у розмірі, що діє на теперішній час?

За непроведення індексації на сьогодні встановлено відповідальність роботодавця (підприємства) за ст. 265 КЗпП і відповідальність його посадових осіб – за ч. 1 ст. 41 КпАП.

Відповідно до ст. 36 КЗпП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. 

У разі якщо підприємство не проводить індексацію й досі, то, на нашу думку, має місце триваюче правопорушення, адміністративна відповідальність за яке застосовується в межах строку давності, визначеному ст. 38 КЗпП – 3 місяці з моменту виявлення (адже справи про адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 41 КзПП розглядаються в судовому порядку).

Якщо ж підприємство нарахувало і виплатило індексацію за попередні періоди, і тепер здійснює її вже в установленому порядку, то зазначені правопорушення вже не будуть триваючими, і тому, на нашу думку, після їх вчинення (після здійснення виплати) пройдуть строки давності (3 місяці) і застосувати адмінвідповідальність до посадових осіб за КпАП більше не можна буде.

Однак щодо відповідальності за ст. 265 КЗпП, то строків давності законодавство не встановлює, а отже в разі якщо порушення мало місце після 01.01.2015 р. (дата набрання чинності змін до цієї статті щодо запровадження відповідних санкцій на підприємство-роботодавця), то штраф за ст. 265 КЗпП може бути застосовано (але саме за порушення, вчинені з початку 2015 р). Якщо індексація виплачується починаючи з січня 2015 року, то відповідальність за цією статтею за попередні періоди (до 2015 р.) не може бути застосована.

****

Більше про відповідальність за порушення норм трудового законодавства та оплати праці дивіться у довіднику на ДК-порталі >>

Про відповідальність та штрафи за інші види правопорушень читайте тут >>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245221
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 5834
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202435
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023187
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 085