• Посилання скопійовано

Проводимо донарахування зарплати за дні відрядження

Які будуть виникати наслідки у разі донарахування зарплати за дні відрядження до рівня середнього заробітку? Чи є строк давності щодо проведення такого донарахування?

Строк давності щодо оплати праці

Відповідно до ст. 233 КЗпПУ у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком. Тож КЗППУ встановлено необмежений термін у справах про оплату праці з порушенням законодавства. Тож навіть через 10 років все одно доведеться проводити донарахування зарлпати у випадках порушення проведення її нарахування. 

Зарплата за дні відрядження

Норма ст. 121 КЗпПУ щодо нарахування зарплати за дні відрядження на рівні не нижче середнього заробітку почала діяти з 13.05.2011 р. Саме з цієї дати набрав чинності Закон України «Про внесення змін до статті 121 Кодексу законів про працю України» від 19.04.2011 р. №3231-VI. Тож, починаючи з 13.05.2011 р. для нарахування зарплати за дні відрядження потрібно порівнювати середньоденну зарплату на підставі окладу  надбавок та поточних премій за місяць відрядження з середньоденною зарплатою розрахованою за Порядком 100. Деталі розрахунку розглянуто у матеріалі: Оплата дней командировки - по средней или дневной зарплате? Инспекция по труду проверяет!

Порушення оплати днів відрядження є недодержанням державних мінімальних гарантій в оплаті праці, що тягне за собою накладення штрафу у розмірі 10 мінімальних зарплат за кожного працівника щодо якого скоєно порушення відповідно до ст. 265 КЗпПУ.

Порядок проведення перевірок Держпраці затверджено наказом Мінсоцполітики 02.07.2012 р. №390. Деякі особливості розглянуто в матеріалі: Перевірки від Держпраці: головне для бухгалтера

На сьогодні Порядок не змінювався. Але з 01.01.2015 року з’явилася ст. 265 КЗпПУ щодо відповідальності. Детальніше про це у аналітиці: Види відповідальності за порушення трудового законодавства та оплати праці.

Наслідки у разі донарахування щодо ЄСВ, ПДФО та військового збору

Обчислення ЄСВ здійснюється щомісяця на підставі бухгалтерських та інших документів, згідно з якими провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону про ЄСВ нараховується ЄCВ.

У таблиці 6 звіту з ЄСВ, якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема, у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, суми донарахованої заробітної плати включаються до заробітної плати місяця, у якому були здійснені такі донарахування. 

Отже, при виправленні помилки  щодо зарплати в поточному періоді за минулі, відносяться до звітного періоду (місяця), в якому провадяться донарахування. Відповідно й затсосвувати потрібно ставки діючі на момент виправлення помилки. У 2016 році потрібно буде тільки нараховувати ЄСВ за ставкою 22%  або 8,41 для працівників-інвалідів.

Ці помилки треба виправляти у таблиці 6 звіту з ЄСВ за той звітний період, у якому такі помилки були знайдені та виправлені, окремим рядком. Оскільки у випадку із донарахуванням зарплати у такому разі у рядках таблиці 6 звіту з ЄСВ за період виправлення помилки потрібно в реквізиті 10 «Код типу нарахувань» зазначити «2». На сьогодні код «2» застосовується для відображення суми заробітної плати (доходу), нарахована у попередніх звітних періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку страхувальником самостійно донараховано суму єдиного внеску. При цьому обов'язково зазначається місяць та рік, за який проведено нарахування (реквізит 11), що дає змогу в одній таблиці 6 звіту з ЄСВ виправити помилки за кілька звітних періодів.

У таблиці 1 звіту з ЄСВ виправлення помилки, яке призводить до збільшення ЄСВ буде відображено у розділі 6 цієї таблиці. При цьому у рядку 6.4 треба зазначити суму доходів працівника, на які було зайво нараховано ЄСВ, а у наступному рядку – зміст помилки, не забувши написати про звітні періоди, у яких донараховується сума ЄСВ.  

Такий порядок виправлення помилок у звіті з ЄСВ встановлено розділом V Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який затверджено наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. №435.

Але у такому випадку відбувається донарахування ЄСВ, за що будуть застосовано відповідні штрафні санкції. Детальніше про це тут: Виправлення помилок в звіті щодо сум нарахованого ЄСВ, що впливають на суму внеску: відповідальність.

ПДФО та військовий збір

По доутриманню ПДФО та військовому збору радимо не подавати уточнюючі за ф. №1ДФ, а згорнути суми ПДФО та військовому збору поточного кварталу і донарахування минулих місяців, і загальний результат відобразити в ф. №1ДФ за ІІ квартал 2016 р. Відповідно й ставки будуть застосовані, які діють у 2016 році. ПДФО утримують за ставкою 18%, а військовий збір за ставкою 1,5%.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202436
  • Облік доплат за шкідливі умови праці
    Доплата за роботу в шкідливих та важких умовах праці не входить у фонд заробітної плати та згідно з наказом по підприємству сплачуються за кошти підприємства. Які бухгалтерські проведення при нарахуванні таких доплат повинні бути?
    27.09.20242771
  • Індексація при періодичному піднятті окладів після їх зниження у 2022 році
    Останнє підвищення окладу за посадою до суми 12000 грн відбулося 01.01.2021 р. З 01.04.2022 р. оклад за посадою був зменшений до 6500 грн і надалі збільшувався разом з підвищенням мінімальної заробітної плати. З 01.04.2024 р. оклад 8000 грн, базовий місяць для нарахування індексації – грудень 2023 р. З якого періоду потрібно буде змінити базовий місяць: з дати, коли оклад перевищить 12000 грн?
    24.09.202446
  • Індексація при зниженні та (не) піднятті окладів
    Працівникові не підвищували оклад з 01.01.2015 року. Як нараховувати індексацію? У працівника до 2021 року була ставка 12 000 грн, в 2022 році зменшили оклад до 7 000 грн. В січні 2024 року було підняття зарплати і підвищили оклад до 8500 грн. Як нараховувати індексацію?
    04.09.202484
  • Які є ризики при виплаті зарплати працівника за його розпорядженням на рахунок іншої людини?
    Працівник подав роботодавцю заяву про те, щоб його зарплату перераховувати на рахунок іншої людини. Наскільки ризикованою є така практика?
    30.07.20241 105