• Посилання скопійовано

Нараховуємо декретні працівникам-сумісникам

Робітниця, яка працювала за сумісництвом, знаходиться у декретній відпустці по доглядом за дитиною до 3-х років. В січні принесла листок непрацездатності з вагітності та пологів з 16.12.2015 р. Як їй нарахувати декретні?

Працівниця має право отримати декретні як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Підставою для призначення допомоги за сумісництвом є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника та печаткою за основним місцем роботи. Це встановлено ч.  1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. №1105-XIV (далі — Закон №1105).

Обчислення середньої заробітної плати здійснюється страхувальниками окремо за основним місцем роботи та за сумісництвом. Розрахунковий період у такому разі визначається за кожним місцем роботи окремо. Такий порядок розрахунку декретних та лікарняних за сумісництвом встановлено п. 30 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. №1266 (далі  — Порядок №1266).

Оскільки працівниця перебувала у відпустці по догляду за дитиною, то весь період такої відпустки відноситься до поважних причин, відповідно до норм п. 3 Порядку №1266. Тому відповідно до п. 28 Порядку №1266 середня заробітна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку. 

Така середня заробітна плата обчислюється шляхом ділення посадового окладу або його частини на середньомісячну кількість календарних днів (30, 44). Потім показник середньоденної заробітної плати перемножується на 126 к. д. декретних та помножується на 100%. Допомога з вагітності та пологів надається застрахованій особі у розмірі 100% середньої заробітної плати і не залежить від страхового стажу (ст. 26 Закону №1105).

Допомога з вагітності та пологів виплачується за рахунок ФСС, тому після її нарахування потрібно подати до ФСС заяву-розрахунок, щоб отримати відповідне фінансування на спеціальний рахунок, відкритий в установі банку. 

Тепер розглянемо питання оподаткування допомоги з вагітності та пологів, адже датою початку такої відпустки є 16.12.2015 р. Оскільки копію листка непрацездатності щодо відпустки з вагітності та пологів надано працівницею у січні 2016 р., то й нараховуватися декретні будуть у січні 2016 р., тому такі нараховані декретні будуть оподатковуватися за правилами і ставками, які діють в 2016 р. Тож на суму декретних потрібно буде нараховувати ЄСВ у розмірі 22%. Утримань ЄСВ у 2016 р. вже немає. Як і раніше ПДФО та військовий збір не утримується із суми нарахованої допомоги з вагітності та пологів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1771
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 278
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 012
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455