• Посилання скопійовано

Зміна середньої зарплати для контрактника

Працівник уклав контракт на проходження військової служби 05.03.2018 р., якому був обрахований середній заробіток. Протягом 2018-2020 р. посадовий оклад працівника зростав. Чи потрібно було проводити перерахунок середньої зарплати? З 01.01.2021р. МЗП буде становити 6000,0 грн, а сума середньої зарплати буде меншою. Які дії бухгалтера в такій ситуації?

Відповідно до ст. 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов’язків, як-що за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Відповідно до абз. 3 п. 2 Порядку №100 середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

До 12.12.2020 р. якщо в періоді, за який за мобілізованим працівником зберігається середній заробіток, на підприємстві підвищувалися тарифні ставки (оклади), середньоденну зарплату потрібно було відкоригувати на коефіцієнт підвищення (п. 10 Порядку №100). 

Після внесених змін до Порядку №100 після 12.12.2020 р. п. 10 Порядку виключено, відповідно не потрібно застосовувати коефіцієнт підвищення окладів у разі їх підвищення. Нараховується середній заробіток за робочі дні за графіком роботи підприємства протягом усього періоду військової служби. Середньоденну зарплату розраховують один раз, щомісячно розраховувати не потрібно. 

Виплачується середній заробіток у строки для виплати заробітної плати, установлені в колективному договорі, з урахуванням вимог ст. 115 КЗпП.

Про те, як правильно потрібно було застосувати коефіцієнт підвищення окладів ми розг-лянули на прикладі тут.

Таким чином, бухгалтеру потрібно зробити перерахунок середньої зарпати мобілізованого працівника застосувавши коефіцієнт підвищення окладів за 2 роки.

Звертаємо увагу, що ч. 7 ст. 41 КпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених Законами про військовий обов’язок і військову службу, про  мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Також за порушення гарантій та пільг, встановлених вищенаведеними законами встановлена відповідальність згідно із абз. 5 ст. 265 КЗпП.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1081
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 271
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 009
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202453