• Посилання скопійовано

Які санкції передбачені за виплату зарплати один раз на місяць?

Підприємство (ТОВ на загальній системі) виплачує зарплату 1 раз на місяць замість 2-х і завжди на тиждень раніше закінчення місяця. Тобто 25-27 числа кожного місяця працівники отримують зарплату за цей місяць. Які можуть бути штрафні санкції у цій ситуації для підприємства, крім штрафів за невиплату зарплати за першу половину місяця?

Статею 115 КЗпП визначено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. В даному випадку ця вимога порушується.

Вимога про виплату зарплати не рідше двох разів за місяць у ст. 265 КЗпП кваліфікується як порушення інших вимог законодавства про працю.

З 02.02.2020 р. набрали чинності зміни до ст. 265 КЗпП  - див. нашу аналітику тут. Зокрема, за попередніми  правилами за всі помилки, які було скоєно роботодавцем та щодо яких немає окремого види штрафу, слід було сплатити штраф у розмірі 1 мінзарплати (у 2020 році - 4723 грн).При цьому штраф застосовувався за всі знайдені інші порушення разом, в тому числі і у випадку, якщо підприємство практикує виплату заробітної плати один раз на місяць.

Розмір штрафу не змінився, але тепер його застосовуватимуть окремо за кожне виявлене інше  порушення. Нове формулювання цієї норми у абз. 9 ч. 2 ст. 265 КЗпП звучить так: «порушення інших вимог законодавства про працю, крім передбачених абзацами другим - восьмим цієї частини, - у розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення». На жаль, законодавці не визначили, як саме буде розраховуватись кількість порушень. Наприклад, підприємство три місяці поспіль виплачує десяти працівникам заробітну плату один раз на місяць. Як порахувати кількість порушень:

  1. десять порушень – за числом працівників, відносно яких скоєно порушення;
  2. тридцять порушень – за числом разів скоєння порушення, адже щодо кожного  працівника тричі порушено строки виплати зарплати?

Повторне вчинення протягом року з дня виявлення іншого порушення призведе до зростання штрафу. Він застосовуватиметься у двократному розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення (у 2020 році – 9446 грн). 

У разі сплати 50% розміру штрафу за порушення вимог законодавства про працю, передбаченого ст. 265 КзПП, протягом 10 банківських днів з дня вручення постанови про його накладання, така постанова вважається виконаною.

Але є й позитивні зміни до ст. 265 КЗпП: у разі виконання припису Держпраці, та усунення виявлених порушень, передбачених абз. 4 - 6, 9 ч. 2 ст. 265 КЗпП, у визначені приписом строки заходи щодо притягнення до відповідальності не застосовуються. Це означає, що якщо при перевірці будуть виявлені інші порушення законодавства про працю (зокрема, виплата зарплати один раз на місяць), інспектор Держпраці оформить припис і встановить строки, у які слід усунути порушення. За умови дотримання цього припису і строків штрафи не застосовуються.

Оскільки зміни щойно набрали чинності, ще немає відповідних коментарів та роз’яснень від контролерів. Інших штрафів за це порушення поки що не передбачено.

Отже, для уникнення негативних наслідків рекомендуємо дотримуватись вимог трудового законодавства та виплачувати зарплату у строки, передбачені ст. 115 КЗпП.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1371
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 275
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 011
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455