Індексація зарплати – це мінімальна державна гарантія, тому її непроведення (невиплата) є порушенням законодавства про працю. До фонду додаткової заробітної плати згідно з пп. 2.2.7 Інструкції №5 відносяться суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників.
Відповідальність
Виплата заробітної плати, зокрема індексації, не в повному обсязі згідно з ст. 41 КпАП є порушенням вимог законодавства про працю. Відповідальність становить у вигляді штрафу до посадових осіб підприємства від 510 грн до 1700 грн (від 30 до 100 нмдг).
Рішення про накладення адмінштрафу виноситься судом на підставі протоколу про адміністративне порушення, складеного за результатами перевірки Держпраці (ст. 221 і ст. 255 КупАП). За ст. 38 КпАП, якщо справи про адмінпорушення підвідомчі суду, стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Також на підприємство нракладається штраф згідно з ст. 265 КзпП. За недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці штраф становить у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. У 2019 році - це 41 730 грн за кожного працівника, якщо індексація не нараховувалася і підприємство на час перевірки не виправило цю ситуацію.
Усе про зарплату і кадри –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись, як це виглядає?
Крім того, за ст. 175 ККУ безпідставна невиплата заробітної плати громадянам більш як за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, карається штрафом від 8 500 грн до 17 000 грн (від 500 до 1000 нмдг) або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснено виплату зарплати, в т.ч. індексації.
Донарахування індексації за минулі періоди
Отже, враховуючи наведену вище відповідальність, роботодавець зобов’язаний донарахувати індексацію щодо кожного працівника за минулі періоди (рекомендуємо скористатися нашим калькулятором індексації заробітної плати).
Зауважимо, що виплати у вигляді індексації заробітної плати не підпадають під доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному. Тому оподаткування цих доходів проводиться у періоді (місяці), у якому таке нарахування (виплата) відбувається. У даному випадку ПДФО, військовий збір утримується із сум індексації заробітної плати за попередні періоди у сукупності з доходами, які проводяться у періоді нарахування індексації та інших доходів.
Зверніть увагу! Згідно з п. 9 розділу IV Порядку №435, якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема, у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, суми донарахованої заробітної плати включаються до заробітної плати місяця, у якому були здійснені такі донарахування.
Крім того, відповідно до ст. 34 Закону про оплату праці підприємство повинно нарахувати компенсацію працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з затримкою термінів її виплати. Компенсація провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і послуги у порядку, встановленому чинним законодавством. Приклади обчислення суми компенсації наведено у додатку до Порядку №159.
Відповідно до ст. 4 Закону про компенсацію виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Отже, порядок дій для нарахування індексації такий:
1) визначається сума індексації за кожним працівником і кожного періоду;
2) донараховується сума ЄСВ за відповідні місяці (у таблиці 6 Звіту з ЄСВ відображається окремими рядками);
3) донараховується та утримується суми ПДФО та військовий збір;
4) нараховується сума компенсації за несвоєчасно виплачену зарплату.
Зверніть увагу! Нараховані після звільнення працівника суми індексації та компенсації не є зарплатою, тому їх оподатковують ПДФО та військовим збором як інші доходи в місяці нарахування такого доходу (ознака доходу «127»).
Також не слід забувати про нарахування ЄСВ, оскільки це виплата за відпрацьований час. Додатково див. лист ДФС від 18.03.2016 р. №4670/5/99-99-17-03-03-16.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити