В першу чергу, слід зазначити, що зарплату у валюті можуть отримувати лише працівники-нерезиденти, якщо це передбачено в трудовому договорі чи контракті.
Юридичні особи - резиденти та іноземні представництва можуть використовувати готівкову іноземну валюту з поточних рахунків для оплати праці, виплати премій і призів працівникам-нерезидентам, які працюють в Україні за контрактом (п. 5.1 Правил №200).
Варіант А
Перейдемо до питання працівників-резидентів. Для таких працівників зарплату можна зафіксувати в іноземній валюті, але виплачувати її можна лише у гривнях. Якщо в колективному договорі розміри заробітної плати встановлено у прив’язці до іноземної валюти, а виплата провадиться в гривні, то мають бути обумовлені вимоги щодо перерахунку іноземної валюти в гривню відповідно до курсу НБУ, що діє на момент нарахування заробітної плати. У такому випадку сума зарплати на дату нарахування може бути різною, залежно від того, яким буде курс іноземної валюти на дату (лист Мінсоцполітики від 22.08.2013 р. №923/13/84-13).
Варіант Б
Зарплату у валюті цілком ймовірно можна зафіксувати також і на дату її встановлення. У такому випадку, на кожну дату нарахування сума заробітної плати буде однаковою (незважаючи на курс іноземної валюти на цю дату).
Згідно з нормами п. 5 П(С)БО 21 в обліку заробітна плата чи у валюти або у «прив’язці» буде відображатися в гривнях за офіційним курсом іноземної валюти.
Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (ст. 164.4 ПКУ), тобто з метою оподаткування ПДФО, доходи в іноземній валюті слід перераховувати в гривні за офіційним курсом такої валюти.
Індексація зарплати у валюті нерезидентам
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, що не мають разового характеру. Тож, не підлягає індексації зарплата у іноземній валюті, якщо вона виплачується нерезиденту. Якщо ж працівник-нерезидент отримує зарплату у гривнях із прив’язкою до валюти, таку зарплату слід індексувати.
Індексація зарплати резидентам
Зарплата у резидентів, як уже було зазначено, не може бути встановлена у іноземній валюті. Тобто її слід установити в еквіваленті до іноземної валюти.
Але є вихід із ситуації.
Наприклад, працівнику роботодавець встановлює оклад в еквіваленті 2000 євро. У такому випадку вважаємо, що є такий варіант, як складання кожного місяця наказу з текстом: «Встановити посадовий оклад у розмірі, що складає у гривнях суму еквівалентну 2000 євро за курсом НБУ на дату нарахування зарплати за другу половину місяця». Або ж як інший варіант, щомісячно видавати накази, а саме: «Установити з 01.08.2018 р. оклад 60 000, грн (якщо курс іноземної валюти – 30 грн за 1 Євро)» й такі накази видавати щомісяця залежно від коливання курсу.
Отже, на думку автора, якщо заробітна плата має прив’язку до курсу іноземної валюти на дату нарахування, і у зв’язку з цим відбувається збільшення чи зменшення окладів, то й відповідно і індексувати необхідно згідно з Порядком №1078. А це означає, якщо курс коливатиметься щомісяця у сторону збільшення, то й відбуватиметься зміна базового місяця, а відповідно, якщо курс буде коливатися у сторону зменшення, то й наслідків для проведення індексації не буде, оскільки зменшення окладів не впливає на зміну базового місяця.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити