• Посилання скопійовано

Індексація зарплати у валюті: які нюанси?

В організації встановлені оклади для усіх працівників в іноземній валюті. Як у такому випадку правильно проводити розрахунки авансу та зарплати? Як індексувати зарплату?

В першу чергу, слід зазначити, що зарплату у валюті можуть отримувати  лише працівники-нерезиденти, якщо це передбачено в трудовому договорі чи контракті.

Юридичні особи - резиденти  та  іноземні  представництва  можуть  використовувати  готівкову  іноземну  валюту  з   поточних  рахунків    для    оплати   праці,   виплати   премій   і   призів працівникам-нерезидентам, які працюють в Україні за контрактом (п. 5.1 Правил №200).

 

Варіант А

Перейдемо до питання працівників-резидентів. Для таких працівників зарплату можна зафіксувати в іноземній валюті, але виплачувати її можна лише у гривнях. Якщо в колективному договорі розміри заробітної плати встановлено у прив’язці до іноземної валюти, а виплата провадиться в гривні, то мають бути обумовлені вимоги щодо перерахунку іноземної валюти в гривню відповідно до курсу НБУ, що діє на момент нарахування заробітної плати. У такому випадку сума зарплати на дату нарахування може бути різною, залежно від того, яким буде курс іноземної валюти на дату (лист Мінсоцполітики від 22.08.2013 р. №923/13/84-13).

 

Варіант Б

Зарплату у валюті цілком ймовірно можна зафіксувати також і на дату її встановлення. У такому випадку, на кожну дату нарахування сума заробітної плати буде однаковою (незважаючи на курс іноземної валюти на цю дату).

Згідно з нормами п. 5 П(С)БО 21 в обліку заробітна плата чи у валюти або у «прив’язці» буде відображатися в гривнях за офіційним курсом іноземної валюти.

Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (ст. 164.4 ПКУ), тобто з метою оподаткування ПДФО, доходи в іноземній валюті слід перераховувати в гривні за офіційним курсом такої валюти.

 

Індексація зарплати у валюті нерезидентам

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, що не мають разового характеру. Тож, не підлягає індексації зарплата у іноземній валюті, якщо вона виплачується нерезиденту. Якщо ж працівник-нерезидент отримує зарплату у гривнях із прив’язкою до валюти, таку зарплату слід індексувати.

 

Індексація зарплати резидентам

Зарплата у резидентів, як уже було зазначено, не може бути встановлена у іноземній валюті. Тобто її слід установити в еквіваленті до іноземної валюти.

Але є вихід із ситуації.

Наприклад, працівнику роботодавець встановлює оклад в еквіваленті 2000 євро. У такому випадку вважаємо, що є такий варіант, як складання кожного місяця наказу з текстом: «Встановити посадовий оклад у розмірі, що складає у гривнях суму еквівалентну 2000 євро за курсом НБУ на дату нарахування зарплати за другу половину місяця». Або ж як інший варіант, щомісячно видавати накази, а саме: «Установити з 01.08.2018 р. оклад 60 000, грн (якщо курс іноземної валюти – 30 грн за 1 Євро)» й такі накази видавати щомісяця залежно від коливання курсу.

Отже, на думку автора, якщо заробітна плата має прив’язку до курсу іноземної валюти на дату нарахування, і у зв’язку з цим відбувається збільшення чи зменшення окладів, то й відповідно і індексувати необхідно згідно з Порядком №1078. А це означає, якщо курс коливатиметься щомісяця у сторону збільшення, то й відбуватиметься зміна базового місяця, а відповідно, якщо курс буде коливатися у сторону зменшення, то й наслідків для проведення індексації не буде, оскільки зменшення окладів не впливає на зміну базового місяця.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1371
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 275
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 011
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455