Таке рішення по суті передбачає безоплатне передання основних засобів фізособам.
Бухгалтерський облік ОЗ на підприємстві ведеться на підставі П(С)БО 7 та Методичних рекомендацій №561. Відповідно до п. 33 П(С)БО 7, об'єкт ОЗ перестає визнаватися активом (списується з балансу), зокрема, у разі його вибуття внаслідок безоплатної передачі.
До 21.10.2021 р. включно діяв Наказ №352 (втратив чинність з 22.10.2021 р. відповідно до Наказу Держкомстату №266 від 22.10.2021 р.) при безоплатній передачі основних засобів іншому підприємству акт за формою №ОЗ-1 складався у двох примірниках (для підприємства, що здає та приймає основні засоби). У разі безоплатної передачі ОЗ фізичним особам можна було скласти також і акт списання за формою №ОЗ-3, оскільки фізособі первинний документ не потрібен, а для персоніфікації фізособи з метою оподаткування ПДФО таку фізособу можна зазначити і в акті списання.
Оскільки зараз Наказ №352 вже не є чинним, то підприємство може на власний розсуд складати за вільною формою або акт приймання-передачі, або акт списання ОЗ із зазначенням в ньому звичаної вартості ОЗ та даних фізособи – отримувача (з метою оподаткування її доходу).
В бухобліку здійснюються такі записи:
- Дт 13 Кт 10, 11 – на суму накопиченого зносу техніки;
- Дт 976 Кт 10, 11 – на суму залишкової вартості, якщо вона не нульова.
Одночасно варто скласти акт приймання-передачі ОЗ (техніки) від підприємства працівникам, який буде підписаний представником підприємства та працівником.
У працівника виникає дохід у вигляді додаткового блага – пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ, вартість безоплатно отриманих товарів, визначена за правилами звичайної ціни. Звичайну ціну техніки (яка вже є вживаною) сторони можуть визначити самостійно на основі інформації про ціни купівлі-продажу аналогічних товарів, що вже були у використанні. Звичайну ціну техніки варто зафіксувати в акті приймання-передачі.
Залишкова вартість техніки за даними бухобліку не є її звичайною вартістю, хоча може з нею співпадати.
Підприємство як податковий агент повинно нарахувати ПДФО та військовий збір, виходячи зі звичайної ціни переданої техніки та утримати їх із заробітної плати працівників або з інших нарахувань, що здійснюються при звільненні. При цьому ПДФО обраховується за правилами, наведеними у пп. 164.5 ПКУ, оскільки дохід надається у негрошовій формі.
Також на залишкову вартість переданої техніки нараховується ПДВ відповідно до абз. 2 пп. 188.1 ПКУ. Ми писали про це тут.
Якщо залишкова вартість нульова (техніка повністю замортизована), то ПДВ не нараховується.
Нарахований ПДВ списується записом - Дт 976 Кт 641. Докладніше про це ми писали тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити