• Посилання скопійовано

Передоплата за земельний пай фізособі: відображаємо в обліку та формі №1ДФ

Підприємство за три роки наперед перераховує передоплату за земельний пай фізособі. Як це відобразити та в формі №1ДФ?

Звичайний випадок, коли спочатку здійснюється нарахування доходу, а потім його виплата, розглянуто, наприклад, тут>>

Для ведення бухобліку ст. 4 Закону про бухоблік встановлено такий принцип, як нарахування та  відповідність  доходів   і   витрат. Для визначення  фінансового  результату  звітного  періоду   необхідно порівняти  доходи звітного періоду з витратами,  що були здійснені для  отримання  цих  доходів.   При   цьому   доходи   і   витрати відображаються  в бухобліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення,  незалежно від дати надходження  або  сплати грошових коштів.

Отже, незважаючи на те, що виплата за використання земельного паю, що належить фізособі, здійснюється наперед за три роки, частина такої виплати обліковуватиметься як аванс. Оскільки йдеться про виплату за договором оренди, доцільніше обліковувати її за дебетом субрахунку 371 "Розрахунки за виданими авансами". Наприклад, виплата такої орендної плати  наперед з поточного рахунку відображатиметься проведенням Дт 371 Кт 311. 

Оскільки орендна плата сплачується звичайній фізособі (яка не має статусу підприємця), то орендар, як податковий агент, має не лише відобразити таку орендну плату в податковому розрахунку за формою №1ДФ, а і утримати з неї 18% ПДФО та 1,5% ВЗ.

Утримання податків треба здійснити до проведення виплати, а сплатити до бюджету – в строки, встановлені ст. 168 ПКУ. Зокрема, якщо сплата орендної плати здійснюватиметься з поточного рахунку орендаря, перерахувати ці податки слід одночасно або до такої сплати. 

Звісно, що на дату виплати доходу, він вже виникає у фізособи. Але в бухобліку зобов’язання з такої виплати виникає не на дату виплати, а в строки, встановлені договором. Отже, на момент цієї виплати в бухобліку відображається лише передоплата. 

Для уникнення суперечностей  із податківцями, радимо в цей момент нарахувати і зобов’язання з ПДФО та ВЗ: Дт 631 (або 685) Кт 641, 642. Хоча, у згаданій вище консультації «Вісника» зазначається, що таке проведення треба зробити в місяці нарахування доходу. Але у автора інша думку – справа в тому, що ст. 127 ПКУ передбачено штраф за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) податків податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків. Отже, сплата ПДФО та ВЗ це добре, але для уникнення від штрафу краще зробити ще й утримання (нарахування). 

Далі, якщо договором передбачено, що орендна плата є щомісячним платежом, щомісячно в сумі такої орендної плати визнаватимуться витрати. Наприклад, якщо земельна ділянка використовується в процесі сільгосптоваровиробництва, то витрати в сумі орендної плати потраплять до виробничої собівартості сільськогосподарської продукції Дт 23 Кт 631. Одночасно буде зроблено проведення Дт 631 (або 685) Кт 371 для списання частини авансу (передоплати). 

У формі №1ДФ таку орендну плату слід відобразити двічі. У кварталі передоплати податковий агент відображає виплату доходу (усю суму передоплати, відображену за дебетом субрахунку 371) і нарахований та сплачений з неї ПДФО та ВЗ. Нарахований дохід (кредит субрахунку 631 або 685) відображається лише в тій сумі, в якій в цьому кварталі було зроблено проведення по заліку передоплати на поточне зобов’язання (Дт 631, 685 Кт 371). 

У згаданій вище консультації в «Віснику» про це говориться так: якщо, наприклад, виплату орендодавцеві орендної плати і перерахування до бюджету утриманого ПДФО здійснено у І кварталі 2017 р., у формі №1ДФ за цей період щодо такого орендодавця (фізичної особи) будуть заповнені рядки 3 і 4 плюс рядок 5 «Ознака доходу» — 106.

При цьому, якщо згідно з договором оренди строк виплати (нарахування) орендної плати — 31 грудня кожного звітного року, то відображення нарахованого доходу (орендної плати) і утриманого нарахованого ПДФО здійснюється в рядках 3а і 4а, плюс рядок 5 у формі №1ДФ за IV квартал 2017 р. 

Отже, якщо утримання ПДФО і ВЗ ви зробите при виплаті передоплати (в бухобліку буде зазначено проведення Дт 631(685) Кт 641, 642, то рядок 4а слід заповнити в кварталі передоплати (на всю суму сплаченого податку). Якщо ж, як зазначено у «Віснику», ви будете здійснювати утримання податків під час нарахування доходу, то відображати таке утримання слід буде у кварталі, у якому здійснено таке нарахування.  

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025252
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.20251 004