• Посилання скопійовано

Як обліковувати банківську гарантію, якщо банк погасив заборгованість підприємства?

Підприємство уклало договір на надання послуги з контрагентом, який був гарантований банком. Підприємство порушило умови договору. За рішенням суду було установлено списання банківської гарантії на користь контрагента. Банк відкрив кредитний договір на підприємство на суму гарантії та перерахував її контрагенту. Підприємство перерахувало цю суму банку. Як відобразити це в обліку?

У даному випадку підприємство є боржником, заборгованість якого гарантована банком. Бухоблік самої заборгованості ведеться за загальними правилами, залежно від суті цієї господарської операції. Якщо ця сума сплачується за невиконання умов договору, то її слід розглядати як визнану неустойку, штрафну санкцію тощо.

Далі, якщо зобов'язання боржника щодо сплати неустойки виконано банком-гарантом (поручителем), то в обліку боржника відбувається заміна кредитора – раніше кредитором було підприємство, перед яким виникло зобов’язання, а після здійснення банком гарантійного платежу кредитором стає банк. 

У тому випадку, коли гарантія надавалася банком за плату, у боржника виникають фінансові витрати.

Схема бухобліку показана у таблиці (суми умовні).

Таблиця

Зміст операції

Дт

Кт

Сума, грн

Визнання заборгованості підприємства перед контрагентом як неустойка (санкція тощо) за невиконання умов договору з одночасним визнанням витрат

948

685 (контрагент)

10000

Погашення банком заборгованості в рамках договору гарантії – заміна кредитора в обліку боржника, визнання кредитної заборгованості перед банком

685 (контрагент)

601 (банк)

10000

Погашення кредиту

601 (банк)

311

10000

Нарахування плати (процентів) за користування гарантією (у разі наявності)

951

684 (банк)

500

Погашення процентів

684 (банк)

311

500

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»