• Посилання скопійовано

Як обліковувати банківську гарантію, якщо банк погасив заборгованість підприємства?

Підприємство уклало договір на надання послуги з контрагентом, який був гарантований банком. Підприємство порушило умови договору. За рішенням суду було установлено списання банківської гарантії на користь контрагента. Банк відкрив кредитний договір на підприємство на суму гарантії та перерахував її контрагенту. Підприємство перерахувало цю суму банку. Як відобразити це в обліку?

У даному випадку підприємство є боржником, заборгованість якого гарантована банком. Бухоблік самої заборгованості ведеться за загальними правилами, залежно від суті цієї господарської операції. Якщо ця сума сплачується за невиконання умов договору, то її слід розглядати як визнану неустойку, штрафну санкцію тощо.

Далі, якщо зобов'язання боржника щодо сплати неустойки виконано банком-гарантом (поручителем), то в обліку боржника відбувається заміна кредитора – раніше кредитором було підприємство, перед яким виникло зобов’язання, а після здійснення банком гарантійного платежу кредитором стає банк. 

У тому випадку, коли гарантія надавалася банком за плату, у боржника виникають фінансові витрати.

Схема бухобліку показана у таблиці (суми умовні).

Таблиця

Зміст операції

Дт

Кт

Сума, грн

Визнання заборгованості підприємства перед контрагентом як неустойка (санкція тощо) за невиконання умов договору з одночасним визнанням витрат

948

685 (контрагент)

10000

Погашення банком заборгованості в рамках договору гарантії – заміна кредитора в обліку боржника, визнання кредитної заборгованості перед банком

685 (контрагент)

601 (банк)

10000

Погашення кредиту

601 (банк)

311

10000

Нарахування плати (процентів) за користування гарантією (у разі наявності)

951

684 (банк)

500

Погашення процентів

684 (банк)

311

500

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Нюанси обліку залишку коштів ТОВ при визнанні банку неплатоспроможним
    На поточному рахунку ТОВ у банку, який визнали неплатоспроможним, є залишок коштів. Як обліковувати дані кошти? Чи потрібно обчислювати резерв? Чи треба визнавати та розраховувати на базі такого резерву відстрочений податок на прибуток?
    Сьогодні 15:059
  • Витрати на благодійний захід: як списати?
    Благодійний фонд реалізує різні проєкти (наприклад, вивчення мови, імідж українця тощо) для дітей, для жителів міста, інколи декілька днів, де пригощають кавою, чаєм, смаколиками. Як повинен виглядати бланк на списання та як часто потрібно його робити: щодня чи після закінчення проєкту? Ініціатива проведення таких проєктів може бути від фонду, чи потрібне прохання якоїсь організації або ж дозвіл місцевої влади?
    Сьогодні 09:0654
  • Продаж частки в дочірньому ТОВ: облік та податкові наслідки
    Розглянуто питання визначення собівартості фінансової інвестиції (частки в статутному капіталі дочірнього підприємства, що обліковується за методом участі в капіталі) для цілей оподаткування податком на прибуток при її продажу. Проаналізовано виникнення податкових різниць при такій операції та необхідність складання дочірньою компанією проміжної фінансової звітності на дату продажу частки
    09.05.202552
  • Чи повинні ФОПи, які надають бухгалтерські та ріелторські послуги, стати на облік в Держфінмоніторингу?
    ФОП надає бухгалтерські послуги та має на обслуговуванні ФОПf - ріелтора. Чи є вони суб'єктами первинного фінансового моніторингу? Чи потрібно їм реєструватися в Мінфіні? Чи потрібно подавати звіт щодо моніторингу, а якщо так, то за якою формою?
    09.05.2025669
  • Нюанси обліку собівартості при збільшенні потужності обладнання
    ТОВ переробляє сою на олію соєву та макуху. Буде розширено потужність, зокрема, додано лінію. Як рахувати собівартість: окремо за кожною лінією чи загалом?
    07.05.2025631