• Посилання скопійовано

Як обліковувати банківську гарантію, якщо банк погасив заборгованість підприємства?

Підприємство уклало договір на надання послуги з контрагентом, який був гарантований банком. Підприємство порушило умови договору. За рішенням суду було установлено списання банківської гарантії на користь контрагента. Банк відкрив кредитний договір на підприємство на суму гарантії та перерахував її контрагенту. Підприємство перерахувало цю суму банку. Як відобразити це в обліку?

У даному випадку підприємство є боржником, заборгованість якого гарантована банком. Бухоблік самої заборгованості ведеться за загальними правилами, залежно від суті цієї господарської операції. Якщо ця сума сплачується за невиконання умов договору, то її слід розглядати як визнану неустойку, штрафну санкцію тощо.

Далі, якщо зобов'язання боржника щодо сплати неустойки виконано банком-гарантом (поручителем), то в обліку боржника відбувається заміна кредитора – раніше кредитором було підприємство, перед яким виникло зобов’язання, а після здійснення банком гарантійного платежу кредитором стає банк. 

У тому випадку, коли гарантія надавалася банком за плату, у боржника виникають фінансові витрати.

Схема бухобліку показана у таблиці (суми умовні).

Таблиця

Зміст операції

Дт

Кт

Сума, грн

Визнання заборгованості підприємства перед контрагентом як неустойка (санкція тощо) за невиконання умов договору з одночасним визнанням витрат

948

685 (контрагент)

10000

Погашення банком заборгованості в рамках договору гарантії – заміна кредитора в обліку боржника, визнання кредитної заборгованості перед банком

685 (контрагент)

601 (банк)

10000

Погашення кредиту

601 (банк)

311

10000

Нарахування плати (процентів) за користування гарантією (у разі наявності)

951

684 (банк)

500

Погашення процентів

684 (банк)

311

500

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202512
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025219
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025655
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541