Дисконтуванню підлягає лише та заборгованість, яка на дату балансу класифікується як довгострокова (строк погашення понад 12 місяців) (див. пп. 9, п. 11 НП(С)БО 11). Якщо заборгованість пролонгували, але на дату балансу до її погашення залишилося менше 12 місяців, вона вже вважається короткостроковою і не дисконтується.
Прострочення або пролонгація не змінює класифікації: якщо на дату балансу до погашення менше 12 місяців - це поточна заборгованість, і дисконтуванню вона не підлягає.
Відповідно до наведеної умови строк пролонгації складає 7 років, тобто заборгованість є довгостроковою (див. пп. 4 НП(С)БО 11). Тож дисконтуванню бути.
Наступним питанням є: Як дисконтувати пролонговану заборгованість, зокрема, робити перерахунок в межах основного договору чи розглядати додаткову угоду як окрему нову заборгованість зі своєю окремою ставкою дисконтування?.
Ставка дисконтування покликана відобразити ринкові ставки в операціях з аналогічними активами, що існують на дату виникнення заборгованості, враховуючи й умови виникнення заборгованості, її строк, валюту й інше. Нові ринкові ставки будуть актуальними при визнанні дисконтованої вартості нового зобов’язання/заборгованості.
Якщо відбувається модифікація договору - зміна строку, розміру процентної ставки, суми й інше, то тут слід враховувати нові ринкові ставки на дату модифікації договору. Саме на цьому наголошують податківці у своєму роз’ясненні: Модифікація фінзобов’язань: коли виникає та як обліковується?>>
Так, якщо попередньо фінансове зобов’язання класифікувалося як довгострокове і компанією вже був розрахований та задекларований дисконт, то при збільшенні строку виконання фінансового зобов’язання в бухгалтерському обліку необхідно:
- провести перерахунок дисконту з врахуванням продовженого строку;
- включити результати такого перерахунку в доходи, що також вплине на збільшення фінансового результату та збільшення об’єкту оподаткування податком на прибуток.
Що стосується ставки дисконтування, то, вважаємо, що її слід переглянути також, адже умови погашення заборгованості змінилися. При зміні ставки необхідно провести перерахунок дисконту, але тільки перспективно з моменту таких змін.
Тобто внаслідок пролонгації договору, слід перспективно перерахувати дисконт, зважаючи на новий строк погашення заборгованості й нову ставку, й включити такий «перерахунок» до доходу підприємства.
Підсумуємо:
- Якщо заборгованість пролонгували і на дату балансу до її погашення залишилося більше 12 місяців, вона вважається довгостроковою та дисконтується;
- При модифікації умов договору (строку, суми тощо) дисконт розраховується перспективно із використанням нової ринкової ставки на дату змін;
- Результати перерахунку дисконту включаються до доходу підприємства та впливають на фінансовий результат і податок на прибуток.
***
Читайте також:
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись